Ülo Toomsalu • 4. veebruar 2000 kell 5:57

Poliitiku laudanaised rügavad 1000 krooni eest

Piimatöösturite hinnasõja taustal töötavad laudanaised Raplamaal endiselt miinimumpalga eest, kuid on õnnelikud, et farmid veel pankrotti pole läinud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maapoliitikule Tiit Tammsaarele kuuluvas Vana-Kaiu farmis töötav Triinu (22) ütleb, et kui piima hind tõusis, sai ta ka rohkem palka.

'2000 krooni teenin praegu välja, kätte saan vähem,' räägib ta. 'Aga nüüd lubavad, et palk langeb miinimumi peale - see oli vist 1250 krooni,' lisab ja loodab, et enne kolme kuud ühistu pankrotti ei lähe.

'Lähen siit minema, õpin midagi uut,' lubab heledapäine Triinu. Kuus aastat lüpsjana töötanud naisel pole ameti vastu midagi, aga ebakindlus on liiga suur.

Tammsaare firmale OÜ Kaiu LT kuulub lähikonnas veel kaks farmi - Luigel ja Toomjal.

Luige farmis räägivad Liidi (46) ja Evi (40), et saavad alla miinimumpalga kätte ning õigel palgapäeval - 12. kuupäeval pole ammu raha saanud. Detsembris läks isegi hästi - said viieteistkümnendal raha kätte. Piima hinna tõus nende palka ei tõstnud.

Ka Toomja farmi talitaja Asta (58) saab kuus kätte veidi üle tuhande krooni, kuid on rahul. 'Olen juba pensionär,' põhjendab heade silmadega naine oma rahulolu.

Lehmad on siiski Toomjal ilusad. 'Muidugi tahaks neile paremat ja rohkem sööta anda. Juba eelmisel aastal said nad kehvemalt süüa,' räägib Asta.

Pillele (31) makstakse Toomja farmis sõnnikuviskamise eest sada krooni päev ja see teeb suurema palga kui lüpsjatel. 'Kella kolmeks päeval saab tehtud ja siis tulen jälle hommikul.'

Tüüpilist maapoliitiku kurtmisjuttu rääkiv Tammsaar tunnistab, et Kaiu LT-l läheb raskelt ja siunab piimatööstusi, kes enne piimalehma toetuste maksmist märtsi keskel, kindlasti jälle hinda tõstavad. Tammsaar ei välista, et müüb farmid maha.

Harjumaal Kuivajõel Sepa suurfarmis naerab farmimees mõrult, kui jutuks tuleb piima hinna tõusu mõju farmirahva eluolule. 'Küte läheb ju kogu aeg kallimaks!' teatab mees.

Hetkel kuum