USA energeetikaminister Bill Richardson püüab maailma juhtivaid
naftatootmisriike külastades neile selgeks teha kõrge naftahinnaga
kaasnevaid ohte.
'Ma ei kavatse ühelegi riigile survet avaldada,' ütles maailma suurima naftatarbijariigi USA minister nädalavahetusel Mehhikos, kust ta siirdus edasi Saudi Araabiasse, Kuveiti ja Norrasse.
Richardson ei varjanud, et tema missioon on delikaatne, kuna USA ei saasundida iseseisvaid riike naftatootmist suurendama. Kuid ta ei jätaselgitamata USA seisukohta, et üle 30 dollari küündiv naftabarrelihind hakkab paratamatult kiirendama maailma inflatsiooni.
Uudisteagentuuri Reuters teatel on OPECi liikmesriigid andnud eilemõista, et nende vahel käivad intensiivsed konsultatsioonid, milleeesmärk suurendada tootmist, mis tõenäoliselt toimub pärast 1.aprilli.
Tootmise lisamise taotluseks on korrastada turgu, mitte lastatekkida naftapuudust ja stabiliseerida maailmamajandust. Nagu ütlespanga CSFB Hong Kong analüütik Mark Flannery, on naftahinna alandamiseseisukohalt esmatähtis see, kui palju tootmist suurendatakse. Ta eiuskunud, et naftahind võiks järsult langeda.
Kui toimub kindalt kontrollitud tootmise kasv, siis tõenäoliselt langeb naftabarreli hind 20-25 dollari tasemele.
Kuid OPECi üks kaalukamaid liikmeid Iraan andis eile mõista, et OPECi kvoodipoliitika muutmine ei ole sugugi kindel. 'Kuna teises kvartalis naftanõudlus väheneb 2,8 miljoni barreli võrra päevas, siis mõjuks naftatootmise suurendamine turule destabiliseerivalt,' ütles Iraani esindaja OPECis Hossein KazempourArdebili. Reuters-FT-ÄP
Seotud lood
Kestlikkusaruandlus puudutab üha rohkemaid ettevõtteid, sest lisaks suurusest tulenevale kohustusele tekib raporteerimise vajadus ka tarneahela kaudu.
Enimloetud
5
Investor ootaks madalamat hinda
6
Ka Villig avas oma padeliäri
Hetkel kuum
Investor ootaks madalamat hinda
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Tagasi Äripäeva esilehele