Ülo Toomsalu • 26. aprill 2000 kell 6:28

Salajane komisjon külastab maailma radarifirmasid

Eestile õhuruumi jälgimiseks radarit valiva komisjoni liikmed külastavad kaitseministeeriumi rahaga kõiki konkursil osalevaid välisfirmasid, kuid komisjoni liikmeid ja nende reisikulusid keeldub ministeerium avalikustamast, kirjutab Postimees.

Kaitseministeeriumi asekantsleri Margus Kolga juhitud 3-4liikmeline ekspertgrupp startis eile kolmepäevasele reisile, mille käigus külastatakse Prantsuse firmat Thomson ja Inglise firmat British Aerospace. Varem on komisjoni liikmed külastanud Itaalia firmat Alenia Marconi Systems ja USA firmat Lockheed Martin, käimata on veel Hollandi firmas Signaal Apparaten.

Kaitseministeeriumi pressinõunik Madis Mikko ütles, et välisfirmade külastamine on üks osa riigihankest, millega Eesti riik soovib endale osta ligi 200 miljonit krooni maksvat õhuseireradarit, mis võimaldaks tuvastada kõik Eesti õhuruumi sisenevad lennukid.

Samas ei soovinud Mikko täpsustada ametnike nimesid, kes sõitsid eile radaritega tutvuma ja kes kuuluvad lõpliku otsuse langetavasse kaheksaliikmelisse komisjoni, märkides, et nii Eesti delegatsiooni kui ka komisjoni juhib asekantsler Kolga. 'Las nad teevad rahulikult oma tööd, seda vähem on neid võimalik nende töös mõjutada,' lausus pressinõunik.

Samuti ei öelnud Mikko riigisaladusele viidates, kui palju läheb ministeeriumile maksma komisjoni liikmete reisimine viide radareid tootvasse välisfirmasse.

Hetkel kuum