Kuigi kinnisvara kätkeb endas mitmeid väärtusi, huvitab klienti ennekõike selle turuväärtus, mille määramine annab kinnisvara müükipaneku korral omanikule selguse vara tegelikust hinnast.
Kinnisvara turuväärtuse määramisel tekib hindajatel tihti lahkarvamus omanikuga, kes näeb turuväärtusena hoone ehituslikku väärtust. Paljudel juhtudel peavad eramu üles ehitanud omanikud oma kinnisvara väärtust suuremaks, kui seda aktsepteerib turg. Hindaja arvestab kõiki turutegureid, kinnisvara omaniku arvamus rajaneb aga emotsionaalsel hinnangul, jättes arvestamata näiteks vara asukohast tingitud aspektid.
Kuna kinnisvara on oma olemuselt rangelt lokaalse iseloomuga, on ka selle vahendamine, arendamine ja hindamine lokaalne. Näiteks Tallinnas tegutseval hindajal võivad, kuid ei pruugi olla andmeid Võrumaa kinnisvaraturu kohta. Seega võib tal puududa pädevus määrata Võrumaal asuva vara turuväärtust. Kinnisvara eksperthinnangu tellijal oleks mõistlik selgitada, milliseid andmeid kasutab hindaja töö koostamisel ning kas need on usaldusväärsed. Tellides hindajalt töö sellises piirkonnas asuvale objektile, mille kohta tal andmed puuduvad (ja mille kohta ta neid hankida ei suuda), riskib töö tellija ebatõepärase ja põhjendamatu hinnangu saamisega. Ka krediidiasutus ei pruugi sellist hinnangut aktsepteerida.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Hindaja erialase pädevuse garanteerib talle omistatud atesteerimistunnistus. Kõik Eesti Kinnisvara Hindajate Ühingusse (EKHÜ) kuuluvad hindajad lähtuvad oma töös kindlatest standarditest, mis muu hulgas sätestavad, et töö peab sisaldama hinna põhjendust ja väärtuseni jõudmise arvutuskäiku. Töö tellijal on võimalus hindaja mõttekäiku kontrollida ning vajaduse korral täpsustavaid küsimusi esitada. Tähtis on pöörata tähelepanu välja toodud võrdlustehingutele. Suuremad kinnisvarabürood vahetavad tehinguinformatsiooni, mis peaks koostatavad tööd muutma usaldusväärseks ning täpseks.
Töö tellimisel on mõistlik kokku leppida eksperthinnangu koostamiseks vajalik aeg. Põhjalikku eksperthinnangut lühikese ajaga koostada pole võimalik, kuid iga hindaja teab, kui palju aega tal kulub pärast vajalike andmete laekumist hinnangu koostamiseks. Kokkulepe distsiplineerib töö koostajat ning tellija saab arvestada valmimistähtajaga. Samuti on otstarbekas enne töö tellimist kokku leppida hinnangu koostamise tasus. Väiksematel töödel on enamasti fikseeritud tasu, mille aluseks on kinnisvarabüroo juhatuse poolt kinnitatud hinnakiri.
EKHÜ hindajad koostavad oma tööd lähtudes Rahvusvahelistest Hindamisstandarditest (IVS), mis ei defineeri mõistet ?kinnisvara kiirmüügihind? või ?kiirmüügi väärtus?, seega ei saa IVSi järgiva kinnisvara hindaja töö tulemuseks olla vara kiirmüügiväärtus. Sageli aga soovib klient selle määramist ning siis tuleb kasutada üheselt mõistetavaid termineid.
Enamik eksperthinnanguid on suunatud krediidiasutustele pangalaenu tagatiseks panditava kinnisvara turuväärtuse määramiseks. Nii müüja kui ka potentsiaalne ostja võivad enne tehingu toimumist tellida sõltumatu hinnangu müüdava vara turuväärtuse teadasaamiseks. Seda saab hindaja anda muidugi vaid juhul, kui tegemist ei ole tema büroo poolt vahendatava kinnisvaraga. Just hindaja sõltumatus ning objektiivsus peaksid olema need tegurid, mis välistavad turuväärtuse määramisel subjektiivsed hinnangud.
Hindamist tellides on oluline selgeks teha:
- hindaja kvalifikatsioon, atestaat, litsentsid
Hetkel kuum
“On see hinnatõus 5%, 10%, 50%, kaks korda ... aga see tuleb.”
Lisatud töötaja kommentaar
Artikkel jätkub pärast reklaami
- hindamise eesmärk ? milline väärtus on tarvis leida
- hindamise eeldused, tuleb arvestada koormatiste ja kolmandate isikute õigustega
Artikkel jätkub pärast reklaami
- eksperthinnangu teostamise aeg ja ajalised piirangud
- eksperthinnang ei tõenda omandiõigust
Artikkel jätkub pärast reklaami
Allikas: A. Alliksaare Kinnisvarabüroo
Pankadel, laenukontoritel ja muudel igapäevatöös varade hindamisega kokku puutuvatel asutustel on kinnisvarabüroodega sõlmitud lepingute alusel väga täpselt piiritletud hindamise kriteeriumid, vastutus ning kohustused. Asjaga harvem kokku puutuvatel isikutel tuleb eksperthinnangu tellimisel pöörata tähelepanu peale hindaja kvalifikatsiooni ka vara hindamise eeldustele, eesmärgile, otstarbele ning eksperthinnangu esitamise ajalistele piirangutele.
Kindlustusseltse huvitab vara jääktaastamisväärtus, pangad lähtuvad turuväärtusest, mitmed krediidiasutused soovivad hindamisel välja tuua vara kiirmüügiväärtuse, erinevat lähenemist eeldab raamatupidamise jaoks mõeldud hindamine.
Hindamistulemust mõjutab oluliselt, kas leitava turuväärtuse juures on arvestatud vara koormavate lepingute ja võimalike kolmandate isikute õigustega. Sageli puudub eksperdil nende andmete kontrollimise võimalus. Sellise andmete hindamisakti lisamise otsustab asjast huvitatud isik.
Eksperthinnangu esitamise ajalise raamistiku koostamise juures on vajalik jälgida kinnisvaraturul toimuvaid muutusi. Täiendav analüüs tuleks teostada üle poole aasta vanuste hindamistulemuste suhtes.
Autor: Tõnu Luts