Sulev Oll • 4. oktoober 2000 kell 22:00

Pakenditurg eestlaste käes

Eesti firmad hoiavad turuliidri kohta nii plastpudelite ja -kanistrite kui ka topside ja karpide osas. Pudelite ja kanistrite puhul ulatub Eesti toodete osa 3/4ni turust, topside ja karpide osas 2/3ni.

Eesti liidrikoht põhineb suuresti kahel firmal, Tallinnas tootval Tehnoplast ASil ja Tabasalus asuval Greiner Packaging Estonia ASil. Esimene hoiab liidrikohta pudelite ja kanistrite, teine topside ja karpide vallas. Topside ja karpide turul tuleb 60% omavale Greinerile mõni protsent lisaks ka Hiiumaal tootvalt Estpak Plastikult ning Sillamäel tegutsevalt Polyformilt.

Kõnealuste turgude kogumaht on siiski väike. Pudelite ja kanistrite turgu hindavad tootjad 50 miljoni krooni suuruseks, topside ja karpide turg on kolm korda suurem. Sellest johtuvalt on tagasihoidlikud ka liiderfirmade käibed. Tehnoplast ennustab oma tänavuseks käibeks 30, Greiner 50 miljonit krooni.

Mõlema firma juhid näevad turul tohutut kasvuvõimalust. ?Pakenditurg võib lähema kümne aastaga kasvada isegi kümme korda,? väitis Greineri juhataja Taavi Rajur.

Kasvuvõimalusi nägi Rajur toidukaupade pakendamise alal eelkõige suurkaubamajade tulekuga. ?Praegu müüakse näiteks Leedus kolmveerand toidust pakendamata,? ütles Rajur. Nii Rajur kui ka Tehnoplasti juht Peeter Remmel leidsid, et suur potentsiaal on pakenditootjail ka keemiatööstuse arenedes.

Uute turgude hõlvamine on sisuliselt võimatu. ?Pudeli või kanistri Saksamaale vedamine oleks sama kallis kui sealne müügihind,? ütles Peeter Remmel.

Tunduvalt väiksem on Eesti tootjate roll kilepakendite turul. ?Eesti leib ja sai pakendatakse valdavalt Soome kilesse,? väitis Raplas tootva E-Plast RSM tegevdirektor Hanno Talviste. ?Polüetüleenpakendite osas tervikuna moodustab importtoodang isegi 70 protsenti.? Talviste sõnul on tugevat survet tunda Läti tootjate poolt. ?Tullakse loomulikust madalamate hindadega,? väitis Lumiste.

Tootjad ei kinnitanud teesi, et Euroopa Liitu astudes tuleb Eesti pakendite kvaliteeti parandada.

Hetkel kuum