• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ungaris on alati huvitav

  Maiu PlumerForselius Reisid
  Külastasin Ungarit põgusalt kolm aastat tagasi. Sellest käigust meenuvad rahaahned politseinikud, rohked trabid liikluspildis, sõbralik vastuvõtt, kuid ungarlaste lausa hämmastavalt vähene võõrkeelte oskus. Nüüdseks on paljugi muutunud nagu meilgi.
  Budapest on suur linn igas mõttes: suurejooneline arhitektuur, võimas ja majesteetlik Doonau, 2 miljonit elanikku ja miljonid turistid aastas. Oma võlude poolest on Budapest tihedas konkurentsis teiste Euroopa suurlinnadega: Viini, Pariisi ja Prahaga. Buda kuningaloss, Istvani ja Matyasi kirikud, parlamendihoone, teatrid, turg ja jalakäijatetänav, suurepärane vaade Gellerti mäelt. Huviväärsuste nimekiri tuleb pikk. Muuseume, paleesid ja kuningalosse leidub mujalgi, kuid Budapestile annavad oma erilise võlu termaal- ehk kuumavee basseinid. Looduslikke kuumaveeallikaid kasutasid juba vanad roomlased, Budapesti uhkeimad basseinid ehitati aga üle saja aasta tagasi. Tuntuimad neist asuvad Gellerti hotellis ning Linnapargis. Türklaste valitsusajal rajati türgi saunu, mida saab ka tänapäeval nautida. Budapesti Linnapark on inglise stiilis: kunstlik järvesilm, kus suvel saab paatidega sõita ja talvel uisutada. Siin asub omapärane losside kompleks, arhitektuuriline kompott Ungari ilusaimatest lossidest, Gundeli restoran, üks Euroopa kuulsamaid restorane ja Szecheyi kuumaveebasseinid, mille välisilmet iseloomustab sõnapaar gigantne pulmatort. Szechenyi oli mees, kelle teeneid ngaris võiks võrrelda Jannseni või Pätsiga Eestis. Sisenedes termaalpaleesse, mille hall meenutab kuningakoda, satute saunade, erinevate temperatuuridega basseinide ja ujulate labürinti. Ehitise keskel on suur siseõu kolme basseiniga. Ühes neist mullitab eresinine vesi, masseerides kogu keha jalataldadest ülakehani. Vahepeal aga tekib lõbus vetevool, mis kannab suplejaid kiiresti mööda basseiniringi edasi. Teine suur bassein siseõues on basseinipikkusi mõõtvatele tõsimeelsetele ujujatele. Kolmas on aga 38 kraadise veega suur mullibassein, mille juures olev kiri ei soovita siin viibida rohkem kui 20 minutit. Reegleid eirasid kohalikku päritolu nautlejad, kes olid veepinnale seadnud ujuva malelaua ning süvenenult ka ajugümnastikaga tegelesid.
  Suures termaalpalees leidub aurusaunu, soome saunu ning erineva veetemperatuuriga väiksemaid basseine. Võib kujutleda, kuidas nendes basseinides suples Austria-Ungari kuulsaim kuninganna Sissi... Muidugi pole Szechenyi basseinid haruldased ? neid leidub pea igas Ungari piirkonnas. Tuntumad on Hevizis ja Miscolcis. Ka Egeris on äsjavalminud kaasaegne termaalujula. Kuumaveebassein pole siiski pelgalt lõbuasi, vaid võimaldab tõsiseid raviprotseduure.
  Ungari köök pakub rohkesti tugevaid lihatoite. Vegetaarlastel läheb raskeks, sest taimetoitlaste peale vaatab ungarlane kaastundliku pilguga. Taimetoite pakutakse vaid turistidele mõeldud söögikohtades. Tõeline ungari toit sisaldab alati rohkesti liha, paprikat, punast sibulat ja tomatit. Paprika variante on palju: erivärvilisi, erikujulisi ja erineva teravusastmega. Tuntud ungari guljass kuulub suppide hulka, salaami vorst ja ungari pekk on müügil ka meie supermarketites. Delikatessid on hanemaks ungaripäraselt (vaesed haned!) ja gundeli koogid (kuulsa restorani menüüst), mis meenutavad pannkooke pähklikreemi ja ?okolaadiga. Tavalise prae saab kätte kolmekümne krooni eest, muidugi kõiguvad hinnad suuresti sõltuvalt söögikoha asukohast ja tasemest. Suurtes toidupoodides on hinnad ja kaubavalik nagu Eestiski. Budapesti suurim kaubakeskus Westend valmis viiesaja päevaga, sellest leiab kolmsada kauplust, hulgaliselt söögikohti ning isegi purskkaeve ja kose.
  Ungaris valmistatakse umbes paarkümmend tuntud veinisorti. Neist kuulsaimad on Tokaji Aszu, Egri Bikaver ehk härjaveri, Kadarka.
  Ungari veinipiirkondades on lugematul arvul veinikeldreid ja veinimuuseume, mille omanikud müüvad oma toodangut nii erilistes pudelites kui lausa lõbusate kanistrite ? punsude kaupa.
  Kauni Naise Orus Egeri lähedal (kõik naised, kes selles orus klaasikese veini joovad, muutuvad ilusaks), on mäekülje sees paarkümmend veinikeldrit, kus paari kuni viieliitriste punsude hinnad jäävad viiekümne ja kaheksakümne krooni vahemikku. Tavaliselt pakutakse 4?6 veinisorti, millede hulgas leidub Bikaveri ja Merlot. Tokaji Aszu on kallim ja omapärasem, selle valmistamiseks kulub lisaks viinamarjamahlale ka erinevas koguses üleküpsenud ja veidi närtsinud hilissügisesi viinamarju, mis annavadki veinile omapärase aroomi. 21. oktoobril toimus Egeri Lütseumi saalis veinioksjon, kus müüdi viimased pudelid spetsiaalset Milleniumi Bikaveri. Lisaks veinidele pakutakse Ungaris ka kohalikku viina ? palinkat ja balsamilaadset Unicumi. Ungari veine leidub suures valikus ka Eesti kauplustes, isegi veinipunsu saab Tallinnast soetada.
  Peale Budapesti leidub Ungaris mitmeid väiksemaid ilusaid linnakesi nagu Eger oma kauni barokkarhitektuuri ja ungarlastele nii tähtsa ajaloosündmuse tõttu ja Debrecen südasuvise lillepeoga. Meenuva Ungari pusta ja Bükki Rahvuspark, Balaton ja Doonaukurv. Esztergomi basiilika varakamber annab silmad ette mitmetele Euroopa kuningate varadele. Szentendre on aga tõeline turistiparadiis, kus saab rahuldada oma suveniirijanu.
  Tänapäeva ungarlased on küllalt enesekesksed, kalli sugulasrahva esindaja on tihti pärit Islandist, mitte Eestist. Vaatamata kehvale võõrkeelte oskusele püüavad ungarlased olla siiski abivalmid ning külalislahkus on neile sisse kodeeritud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Pankroti veerel ettevõtja: kui tuleb süüa *****, ära näksi!
Suurtesse raskustesse sattunud Imepilt Studiose asutaja Almondi Esco kirjutab avameelselt, millest ta unistas ettevõtet asutades, mida hakkas tundma asjade arenedes ning kuidas mõtleb praegu.
Suurtesse raskustesse sattunud Imepilt Studiose asutaja Almondi Esco kirjutab avameelselt, millest ta unistas ettevõtet asutades, mida hakkas tundma asjade arenedes ning kuidas mõtleb praegu.
Elektriautotootjad SECiga pahuksis
USA Väärtpaberi-ja Börsikomisjon (SEC) on nii Tesla kui ka Lucid Motorsi uurimise alla võtnud, vahendab Yahoo Finance.
USA Väärtpaberi-ja Börsikomisjon (SEC) on nii Tesla kui ka Lucid Motorsi uurimise alla võtnud, vahendab Yahoo Finance.
Elektri hind tõusis uue rekordini Novembri algusega võrreldes 15kordne tõus
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Nädala lood: töötajad langevad kiusu ohvriks ja uued ideed otsivad investoreid
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.