Ajupesu hakkab mõjuma

Priit Harik 09. jaanuar 2001, 00:00

Mitmendat aastat kestvaid ja kohati ajupesu meenutavaid kampaaniad liikluskultuuri ja ?turvalisuse tõstmiseks annavad esimesi positiivseid tulemusi. Surmaga lõppenud õnnetusi oli 2000 a. rekordiliselt vähe.

Eelmisel aastal kaotas Eesti teedel ja tänavatel juhtunud liiklusõnnetustes elu 201 inimest, mis on viimase 15 aasta kõige väiksem avariiohvrite arv. Maanteeameti liiklusohutuse analüüsi osakonna spetsialisti Sirje Lilleoru väitel oli eelmisest aastast ohvritevaesem 1985. aasta, mil liikluses hukkunuid oli vähem kui 200.

?See, et inimesi on rohkem ellu jäänud, on kindlasti kõige parem saavutus,? rääkis Lilleorg. Tema hinnangul mängis ohvrite arvu vähenemises rolli ka pikk ja kuiv sügis. ?Läbi aastate on avariide poolest kõige raskem aeg neljandas kvartalis, kuid sel sügisel oli suuri õnnetusi vähe. Teed olid praktiliselt kuni jõuludeni kuivad,? põhjendas Lilleorg.

Roolijoodikute kampaania suvekuudel andis kohe tunda ? juunis ja juulis vähenesid purjus juhtide süül toimunud avariid. Pikk sügis tuli appi ka helkurite ja turvavööde propageerimisele ? kui 1999. aasta üheteist kuu jooksul hukkus lumest või vihmast libedal teel, udus või lumetormis 93 inimest, siis 2000. aasta sama aja jooksul kaotas rasketes ilmastikuoludes elu 52 liiklejat.

Sirje Lilleorg arvas, et rõõmustav liiklus-statistika pole siiski juhus, ning ka 2001 aasta toob kaasa raskete õnnetuste ning surmajuhtumite vähenemise.

Midagi rõõmustavat ei oota 2001. aastal ees aga narkokuritegude ja AIDSi probleemidega tegelejaid. Politseiameti arengu- ja infoosakonna andmekogude talituse koostatud aruandest selgub, et 2000. aastal tõusis narkokuritegude arv viiekordselt. Käsikäes narkootikumidega süvenes möödunud aastal ka AIDSi probleem Eestis.

Tervisekaitseinspektsiooni andmetel oli 22. detsembri seisuga Eestis diagnoositud 369 HI-tõvestatut, kellest 286 on Narva ja 53 Kohtla-Järve päritolu, peamiselt süstivad narkomaanid. Oktoobris lisandus 106 HI-positiivset. Novembri esimesel nädalal diagnoositi 25 uut HI-positiivset, teisel 18, kolmandal 23, neljandal 20. Kokku 86. Detsembri kolme nädalaga lisandus 72 nakatunut.

Valdav osa lisandunud nakkusekandjatest on noored süstivad narkomaanid vanuses 18?24 aastat, kuid on ka nooremaid ja vanemaid.

Seni noorimad tõvestatud on 13-aastased. Valdavalt on tegu meessoost nakatunutega, kuid esindatud on ka naissugu. Viimaste ametlike andmete järgi on nakatunute hulgas 68 naist, 74 viirusekandjat on kinnipeetavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing