Tõnis Arnover • 11 jaanuar 2001

Lehmahullus ei taltu Euroopas

Suurbritanniast alguse saanud lehmahullus levib visalt, tõenäoliselt loomasööda kaudu, teistes Euroopa Liidu riikides ning on sundinud tagasi astuma kaks Saksa ministrit.

Sel nädalal astusid Saksamaal ametist tagasi põllumajandusminister Karl-Heinz Funke ja tervishoiuminister Andrea Fischer. Põhjuseks oli suutmatus toime tulla riigis leviva lehmahullusega. Seejuures on Saksamaal avastatud ainult kümmekond lehmahullusjuhtumit, Prantsusmaal aga üle tuhande ja Portugalis üle saja, rääkimata Suurbritanniast, kus haigeid loomi on olnud kümneid tuhandeid. Detsembris ilmnes esimene lehmahullusjuhtum Hispaanias ja nüüd teatati selle avastamisest Taanis.

Et riiki lehmahullustõve põhjustatud kriisist välja tuua, on Saksamaa valitsus lubanud läbi viia põhjaliku põllumajandusreformi ja testida ka lambaid, kellelt lehmahullustõbi alguse sai.

Euroopa Liit keelustas lehmahulluse vastu võitlemiseks mäletatavasti 5. detsembril looma- ja kondijahu kasutamise loomasöödana ning nõudis riskirühma kuuluvate miljonite enam kui 30 kuu vanuste lehmade testimist, milleks kulutatakse 940 miljonit krooni.

Zürichi ülikoolis töötav itaalia professor Adriano Aguzzi nimetab ELi kehtestatud loomade testimise reegleid ebapiisavaks, kuna need ei taga, et inimestele söögiks minev loomaliha on tervisele ohutu. Parim viis tarbijaid selle haiguse eest kaitsta on kõrvaldada haigete kudede sattumine toiduahelasse, rõhutas ta.

Seni on lehmahullusest tõenäoliselt tingitud Creutzfeldt-Jacobi tõppe surnud Suurbritannias üle 80 inimese ja Prantsusmaal kaks inimest.

Hetkel kuum