Tasuta Linux peideti õpiku vahele

Kaido Einama 18. jaanuar 2001, 00:00

Pingviiniga raamat on Ilo kirjastuse uus toode ? kolmest osast koosnev käsiraamat, mille tagakaanele on kleebitud Redhat Linuxi tasuta laserplaat. Seega mitte ainult raamat, vaid ka kõik vajalik oma arvutisse spetsialistide poolt hinnatud töökindla operatsioonisüsteemi saamiseks.

Kolm osa, millest raamat koosneb, käsitlevad installeerimist, KDE ehk Linuxi graafilist töökeskkonda ja kolmandas osas juhatatakse sügavamalt sisse Linuxi keskkonda arvutis.

Windowsi kasutaja leiab kohe raamatu algusest tuttavad ekraanipildid: juhised neile, kelle arvutisse on sattunud MS Windows ja kes selle Linuxi vastu plaanivad vahetada. Windows on vajalik selleks, et lihtsalt, arvuti kaant avamata kindlaks teha, mis tüüpi riistvara seal peitub.

Edasi järgneb põhjalik õpetus paigaldamiseks juba Linuxi enda keskkonnas kuni oma serveri ülespanekuni välja. Kuna õpetus puudutab tasuta tarkvara, ei peeta paljuks ära märkida üsna tihti, et kasutaja tegutseb omal vastutusel ja kelleltki pole põhjust kahjusid sisse nõuda, kui midagi untsu läheb.

Raamatu põhjal peaks saama ülevaate kogu firma Linuxisse ülemineku korraldamisest, lisaks kasutajate arvutitesse paigaldamisele räägitakse ka Linuxi serveritest ja võrgu seadistamisest, oma nimeserveri ülespanekust ja administreerimisest. Raamatu uurimisel ja Linuxi paigaldamisel arvutisse maksab läheduses hoida ka üks töötav võrguühendusega arvuti, sest probleemide tekkimisel on asendamatuks abiliseks internet, kus Linuxi kohta on teistest operatsioonisüsteemidest tunduvalt rohkem materjali ja ka abistajaid. Raamat maksab raamatupoodides alates 250 kroonist.

Käsiraamat koos kaasasoleva RedHat Linux 6.1 CDga on hea abimaterjal nii algajale kui ka veidi edasijõudnule. Sammhaaval käiakse läbi Linuxi paigaldamine, graafilise kasutajaliidese ning võrguühenduse häälestamine. Lõpus tehakse läbi ka nö ellujäämiskursus ? võetakse läbi Linuxi eripärad, analüüsitakse olukordi, kus midagi on valesti läinud ning õpitakse elementaarsed administreerimisvõtteid. Tegemist on tõlkekirjandusega ? maailma suurima Linuxi distribuurtori RedHat Software poolt välja antud käsiraamatuga. Kahjuks pole seetõttu puudutatud Linuxi häälestamist Eesti keele- ja kultuurikeskkonnale sobivaks.

Positiivne on GNU GPL Litsentsi avaldamine raamatu lisas. Omaette probleemiks on keelekasutus. Kohati segadusseajav keelepruuk ei tee raamatu tõlkijatele au. Huvitav on, et raamatu avaldamisel on lähtutud GPL litsentsist. Selle alusel võib raamatu levitajalt nõuda raamatu masinloetavat (ehk siis arvutiga loetavat) lähteteksti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing