Eesti on liiga väike

Andres Kärssin 28. veebruar 2001, 00:00

Minu jaoks oli see mõningane üllatus. Olen sellest teemast samas ka mõnda aega eemal olnud. On üsnagi selge, et olles niivõrd väike riik, ei suuda Eesti genereerida vajalikul määral ettevõtteid, kes oleksid börsil atraktiivsed. Eesti on liiga väike, et eraldi börsi üleval pidada. Seetõttu on TVB üritanud aastaid arendada ühistegevust Baltimaade suunal ning samuti proovinud liikuda NOREXi poole. Prognoosin, et varem või hiljem on Skandinaavias üks börs ning see ei jää ainult Skandinaavia tasemele, vaid konsolideerub mõne muu börsiga. See on sarnane praegu kaubanduses toimuvate arengutega. Lõpuks saab TVB nii või naa Skandinaavia börsi osaks.

Tookord me edasise liitumise stsenaariume ei arutanud. Küll arvasime, et viie kuni kümne aasta perspektiivis liitumine kellegagi toimub. Olime rohkem optimistlikult meelestatud Balti liini kui Skandinaavia suhtes. Kuid lõuna poolt tuli vastu kolkapatriotism.

Iga äri puhul tuleb vaadata sellele, millel ta põhineb. Börs saab põhineda ainult noteeritud ettevõtetel. Kuid Eestis on sellist loodusrikkust suhteliselt napilt. Usun, et suutsime teha sellistes oludes väga kuluefektiivse börsi, mis suutis ennast üleval pidada ka selliste väikeste käivete juures. Vahepealne mõõn ja ettevõtete lahkumine on lihtsalt majandustsükli osa. Võrreldes muu Euroopaga on Eesti kui tiik, kus iga suurem loksumine lööb põhjani välja.

Seda nüüd küll öelda ei saa. Äris tuleb emotsioone ja nostalgiat vältida, tuleb vaadata edasi. Kuid tagasi vaadates oli see börsiloomise aeg igati tore.

juhtkiri: Investeerimiseks avaneb huvitavaid võimalusi

küsitlus: Mida toob kaasa Tallinna ja Helsingi börsi koostöö?

HEX elavdab Eesti börsi

Ühinemisel laienevad Tallinna börsile Soome rangemad nõuded

HEX võib päästa Tallinna börsi varjusurmast

Tallinna börsi kuldaeg oli üsna alguses

HEXi käibes domineerib Nokia

Rain Lõhmus: Tallinna börs võtab kasutusele Helsingi kauplemissüsteemi

HEXi nimekiri kohe eestlastele ei avane

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing