Optsioonitehinguid kammitseb eelarvamus

Inge Rumessen 06. september 2001, 00:00

?Optsioonid koguvad klientide hulgas järjest suuremat populaarsust,? ütles investeerimispanga LHV Direct maakler Kristjan Lepik. ?Paljud arvavad küll, et optsioonitehing nõuab palju teadmisi, kuid tegelikult on see sama lihtne kui aktsiatehingki,? kummutas Lepik müüti optsioonide keerulisusest. Samas möönis ta, et liigsete riskide võtmisel kaasnevad muidugi ka ohud.

Hansapanga maakleri Pärt Kivaste kinnitusel on seoses suurte liikumistega välisturgudel huvi USA aktsiate optsioonide vastu pidevalt kasvanud. ?Sellele on kindlasti kaasa aidanud investorite teadlikkuse kasv välisturgudest ja seal tegutsemise erinevatest võimalustest.?

?Paljud investorid tunnevad huvi just Soome, Rootsi ja USA aktsiate ning indeksite vastu,? ütles Ühispanga maakler Urmas Niine. ?Need turud on ka tunduvalt volatiilsemad, kui Eesti turg, mis annab suurema võimaluse spekulantidele tulu teenimiseks.?

Paari päeva eest alustas Investeerimispank LHV Direct kauplemist interneti vahendusel USA börsidel noteeritud optsioonidega. Kuigi sarnase teenuse pakkumist on plaaninud ka teised pangad, saab hetkel Ühis- ja Hansapangas optsioonitehinguid sooritada vaid telefoni teel.

LHV välisbörside maakleri Kristjan Lepiku sõnul on interneti teel kauplemise märksõnadeks läbipaistvus ja odavus. ?Internetis on infot rohkem ja selle kättesaamine kergem.?

Esimesel online-kauplemispäeval tehti LHV kaudu 50 optsioonitehingut, mis Lepiku hinnangul on arvestades vähest reklaami ja esimest päeva suhteliselt suur number. ?Ilmselt paljud kliendid veel esialgu tutvuvad optsioonidega ja katsetavad kauplemist virtuaalportfellis,? lisas ta.

Maaklerite hinnangul on telefoniteenuse eeliseks aga võimalus küsida maakleri arvamust turu liikumise osas. ?Paljudel klientidel ei ole ka võimalust optsiooni hindasid jälgida reaalajas,? ütles Ühispanga maakler Urmas Niine.

Ühispanga kapitaliturgude divisjoni direktor Jaak Raivo tõi välja, et internetist saadav on hind vähemalt paarkümmend minutit vana. ?Ei kujutaks ette, et peaks ise nii vana info põhjal kauplema,? sõnas Raivo. ?Saades maaklerilt telefoni teel teada reaalse turuhinna, saab klient sobivuse korral loetud sekunditega tehingu tehtud, samas kui internetist tehingukäsu sisestamine, selle jõudmine maaklerini ja sealt edasi turule kestab minuteid, mille jooksul võib hind paljugi muutuda.?

Hansapanga maakleri Pärt Kivaste hinnangul on telefoni teel optsioonidega kaubelda palju mugavam ja operatiivsem. Samas saab hanza.neti kaudu reaalajas jälgida enamkaubeldud Eesti aktsiatele sõlmitavate optsioonide hindu.

LHV Directis maksab optsioonileping sõltuvalt kauplemisaktiivsusest 99?199 krooni. Hetkel LHV Direct Eesti ja Soome optsioone ei vahenda, kuid Euroopa suurimate aktsiate optsioone saab sama hinnaga osta USA kaudu.

Ühispanga kaudu saab optsioonidega kaubelda ka Euroopa turgudel. USA puhul on lepingutasuks 7,5 dollarit, mis praegu teeb ligi 130 krooni. Hansapank küsib USA aktsiaoptsiooonide puhul kuni viie lepingu puhul 20 USD ehk 340 krooni ning alates viiest lepingust 15 USD ehk 255 krooni. Ülejäänud aktsiate osas sõltub teenustasu börsist. Eesti, Läti ja Leedu aktsiaoptsioonidelt teenustasu ei võeta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing