Lastekindlustus annab turvatunde

Maio Vaniko 16. november 2001, 00:00

Lastekindlustus on sobilik viis regulaarseks rahakogumiseks lapsele. Kindlasti tasub oma lapse kindlustamisele mõelda neil, kes tunnevad, et nad ei suuda pikemaajalise säästmiseta lapsele vajaminevat summat garanteerida. Enamasti algavad maksed 100 kroonist. Makse suurus oleneb kindlustusvõtja vanusest, soost, tema tervislikust seisundist jms, seega on see iga kindlustusvõtja korral erinev.

Lepingus määratud ajal (kindlustusperiood lõpeb lapse täisealiseks saamisega) saab laps kindlustussumma koos lisakasumiga kätte tervikuna või osamaksetena mingi aja jooksul. Garanteeritud intress tagab perioodi lõpuks kokkulepitud lõppsumma, lisaintress katab inflatsiooni ja kasvatab väärtust. Lisaintressi suurus sõltub seltsi majandusaasta kasumist. Kes tahab ka ise raha väärtuse kahanemise vastu midagi ette võtta, neil soovitatakse leping sõlmida n-ö dünaamiliselt kasvava maksega. Makse kasvab siis teatud protsendi aastast aastasse.

Kindlustada saab lapsi vanuses 1 päev kuni 14 aastat. Lepingu sõlmija ei pruugi olla tingimata lapse ema või isa, mõnel juhul võib seda teha ka lapse tädi või onu, samuti vanavanemad.

Hansapanga Kindlustuse kindlustusnõustaja Merike Küti sõnul on lastekindlustus enamasti tulemuslikum rahakogumisviis kui näiteks hoiusele või kontole sissemaksete tegemine. ?Kontolt või hoiuselt võib tekkida kiusatus raha välja võtta, lastekindlustuse puhul on see aga välistatud.?

Teise suure eelisena nimetab Kütt elukindlustuskaitset, mida pakuvad mitmed seltsid lepingu sõlminule (nt lapsevanemale). Tänu elukindlustuskaitsele saab laps planeeritud summa kätte ka juhul, kui lepingu sõlminu (lapsevanem) peaks kindlustusperioodil surema. Makseid tasub kindlustusvõtja eest sellisel juhul selts.

?Kui lapsevanemal oli plaan koguda näiteks 50 000 krooni, saab laps vanema surma korral ka selle summa kätte olenemata sellest, kui palju makseid vanem teha jõudis. Kui aga lapsele mõeldud säästud oleksid olnud näiteks hoiusel, oleks ta saanud täpselt niipalju, kui hoiusel oli,? selgitab Merike Kütt. Just sel põhjusel on lastekindlustusest huvitatud paljud üksikvanemad, kes tahavad kindlustada oma lapse tulevikku juhuks, kui vanemaga midagi peaks juhtuma.

Üks sagedane lastekindlustuslepingu sõlmimise põhjus on ka lapsele kooliraha kogumine, sest kogutav raha võib osutuda hädavajalikuks lapse haridustee jätkamisel. Näiteks ERGO Elukindlustuse ASi pakutav lastele mõeldud toode kannabki nimetust hariduskindlustus.

?Kui lapsele tulevikuks rahakogumise võimalused on paljudele teada-tuntud, siis kindlustusseltside pakutavate lisakindlustustega ning nendega kaasnevate hüvedega ollakse vähem kursis,? nendib Ühispanga Elukindlustuse turundusspetsialist Triin Vellemäe, kelle sõnul saab nende seltsis lastekindlustuslepingule juurde sõlmida õnnetusjuhtumi lisakindlustustest ajutise töövõimetuse ja invaliidsuse lisakaitseid. Lastelepingute puhul maksab Ühispanga Elukindlustus kõige tihedamini välja töövõimetushüvitisi. Sagedamini juhtuvad õnnetused lastega kodus, õues mängides või sportides ? peamiselt kukkumised, aga on ette tulnud ka koerahammustusi ja isegi kallaletunge. Õnnetuste tagajärjeks on enamasti luumurrud, haavad, venitused. Selliste õnnetuste puhul on raviaeg keskmiselt 25 päeva.

Kui kindlustusvõtja on lepingus võtnud ajutise töövõimetuse kaitseks päevarahaks 50 krooni, saab laps õnnetusjuhtumi korral vastavalt ka hüvitist. Näiteks kui laps kukub mängides redelilt alla ja murrab randmeluu ning ravi kestab 30 päeva, maksab selts ravi lõppedes kindlustusvõtjale (lapsevanemale) 1500 krooni.

Novembrist pakub Ühispanga Elukindlustus lisakindlustusena laste kriitiliste haiguste vastu kindlustuskaitset. Selle kindlustuse põhieesmärk on lapse paranemisel raskest haigusest toetada vanemaid vajaliku taastusraviga seotud lisakulutuste tegemisel.

Erinevalt teistest seltsidest on ERGO hariduskindlustusele võimalik juurde võtta ka lisakindlustus, mis tagab lapsele tema vanema surma korral planeeritud kindlustussumma väljamaksmise ja igakuise toitjakaotuspensioni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing