Ülar Lauk • 10. detsember 2001 kell 13:12

Vene metallimagnaat rääkis Forbes?ile verisest privatiseerimisest

Oleg Deripaska on maailma suuruselt teise alumiiniumitootja Sibirskii Aluminii kontrollpaketi omanik. Ta suutis võita president Putini poolehoiu, kuid läheb ilmselt veel palju aastaid, kui tema kontrolli all oleva tööstusharu ümbert kaob kriminaalne aura, võtab Inopressa.ru kokku ajakirjas Forbes ilmunud artikli.

Ta on 33-aastane, nagu paljudel ärimeestel Venemaal on tema põhiprobleemiks praegu isiklik halb reputatsioon.

Deripaska endine pikaajaline partner Mihhail Tshernoi on kaks korda arreteeritud ? Shveitsis ja Iisraelis ning üle kuulatud seoses sidemetega organiseeritud kuritegevusega.

Deripaska vastu on USAs käimas kohtuasi, teda ei kutsutud Davose konverentsile; lisaks keelduti talle andmast sissesõiduviisat USAsse.

Deripaska probleem on selles, et ta tegi karjääri ühes vene majanduse kõige kriminaliseeritumas sektoris. 90ndate aastate algul, kui kommunism kokku kukkus, hakkasid kõikvõimalikud tegelased võitlema riigi tööstusaktivate eest. Gigantne alumiiniumitööstus, mis andis suure osa riigi ekspordist (4 mld dollarit aastas), oli muidugi magus suutäis.

Algul oli peamiseks mänguriks USAst põgenenud Mark Rich (Clintoni ajal amnesteeriti). 1993 aastaks hakati tema kompaniisid turult välja tõrjuma ja loodi uus toorainega kauplejate assotsiatsioon Trans-World Group TWG. Grupi eesotsas olid vennad Mihhail ja Lev Tshernoi?d koos Lääne-Euroopa ärimeeste David ja Simon Reuben?itega. TWG ostis kokku vene alumiiniumiktehaste aktsiate kontrollpakette ja sõlmis hiiglaslikke ekspordilepinguid.

Deripaska oli tollal väiksema kaliibriga vahendaja-metallikaupmees. Äri alustas ta Moskva Ülikooli tudengina. 1993-94 ostis ta 20% Sajanski alumiiniumitehase aktsiatest, mis tootis 285 000 tonni aastas. Ost oli odav ? Deripaskale läks see maksma kõigest paar miljonit dollarit. Teiseks tehase aktsionäriks oli TWG ja Deripaska alustas võitlust, et saada kontrolli kogu ettevõtte üle.

Järgnes 4 aastat kestnud sõda, mis läks lainena üle kogu alumiiniumisektori. Kui suits hakkas hajuma, selgus, et hukkunud olid kümned ettevõtete juhid, pankurid, vahendajad ja jõugupealikud.

Kõige suuremad lahingud käisid hiiglasliku Krasnojarski alumiiniumitehase ümber. 1995.a. sattus varitsuse ohvriks Krasnojarskis suurt rolli mänginud panga president Oleg Kantor. Pankuri autot tulistati ja mees tapeti noahoopidega.

Kuu aega hiljem oli New Yorgi firma AIOC esindaja Feliks Lvovi kord. Ta sõlmis Krasnojarskis suure ekspordilepingu, arreteeriti aga kahe mundrit kandva mehe poolt Moskva lennujaamas. Kahe päeva pärast leiti ta laip, AIOC lahkus Krasnojarskist ja kuulutas välja pankroti.

1990ndate aastate lõpul, kui suurem osa konkurente oli kõrvaldatud, haaras TWG võimu Krasnojarskis koos endise poksija Anatoli Bõkoviga. Bõkov sai tehase mänedzheriks, kuid istub praegu tapmissüüdistusega vanglas. TWG aga lagunes varsti. Vanim vendadest Tshernoidest, Mihhail, läks teistega tülli ja liitus Deripaskaga.

Eelmise aasta algul müüs TWG suurema osa aktsiatest naftamagnaat Roman Abramovitshile, kes ühes Deripaskaga lõi uue kompanii - Russkii Aluminii. Kompanii läbimüük on aastas 4,5 mld dollarit ja kontrollib 70% Venemaal toodetavast alumiiniumist.

Deripaska äri on nii kasumlik, et ta saab investeerida suuri summasid. ?Kui ma investeeriksin Läände, siis oleks kasum 10% aastas. Venemaal on võite ja kaotusi, kuid keskmiselt tuleb kasumiks 35%?, räägib ta. Sellise investeerimispoliitikaga on ta saavutanud ka president Putini poolehoiu. Lisaks suutis ta paar aastat tagasi likvideerida suure augu vene maksuseadusandluses, mille abil tema peakonkurent TWG sai hiigelkasumeid.

Deripaska ostab auto- ja kosmosetööstuse ning söekaevanduste aktsiaid.

Kõige järgi otsustades on president Putin töösturitega sõlminud kokkuleppe: mina ei alusta teie vastu kriminaalasju kriminaalse mineviku kohta, teie aga ei sekku poliitikasse ja hakkate reinvesteerima oma kasumit Venemaale.

<#Inopressa.ru=http://www.inopressa.ru/details.html?id=6251>

Hetkel kuum