Ülo Toomsalu • 27. märts 2002 kell 6:05

EPL: Ärimehed panustavad Meri tuleviku tegudesse miljoni

Kaheksateistkümne äritegelase annetatud ligi miljonikroonise algkapitaliga Lennart Meri Euroopa Sihtasutus aitab maailmas tutvustada ekspresidendi isikut ja Eesti riiki, kirjutab Eesti Päevaleht.

Üle kuu aja tagasi asutatud fondi arvele on 18 Eesti ärimeest kandnud 935 000 krooni. ?See summa on veel väike ja on oluline, et kasvaks hästi ruttu,? ütles sihtasutuse tegevjuht Toomas Käbin (49).

Põhikirja järgi on sihtasutuse eesmärk Lennart Meri abiga Eesti riigi, rahva, kultuuri ja majanduse tutvustamine maailmas.

?Meri on eurooplane ja maailmakodanik, ta on Euroopa tippintellektuaal,? ütles Käbin, kelle Meri kutsus ise endanimelist fondi juhtima. ?Soovime, et see oleks pikaajaline fond, mis aitab Lennart Merist märki maha jätta ka veel siis, kui teda ennast enam pole,? selgitas Käbin.

Põhikirja järgi aitab sihtasutus välja anda Meri teoseid ning organiseerib üritusi kodu- ja välismaal, kus osaleb ka ekspresident.

Käbini sõnul aitab sihtasutus kanda kulusid, kui Meri käib välismaal loenguid pidamas.

?Talle peab võimaldama, et ta saaks vääriliselt Eestit esindada, alustades kas või sellest, et Meri ei peaks lendama turistiklassis,? ütles Käbin.

?Kui see fond hakkab eelkõige Lennart Meri isiku tähtsustamisega tegelema, siis ma ei toeta niisugust ettevõtmist,? ütles riigikogu aseesimees, keskerakondlane Peeter Kreitzberg. ?Eluajal ausammaste rajamise pooldaja ma pole.?

Täna koguneb esimest korda sihtasutuse nõukogu, kuhu kuuluvad Tiina Mõis, Jaanus Pikani ja Toomas Sildmäe. Nõukogu esimesel kohtumisel Meri ise ei osale ning ka edaspidi ei löö ta otseselt sihtasutuse tegevuses kaasa.

Hetkel kuum