Ülo Toomsalu • 14. oktoober 2002 kell 6:58

Vooremaa: Kinnisvarafirmad jätavad ostetud korterite kommunaalmaksed tasumata

Kinnisvarafirmad jätavad kohtutäiturite korraldatud enampakkumistel ostetud korterid enda nimele registreerimata ja kommunaalmaksed tasumata.

Nii võlgnevad OÜ Reval Capital, OÜ Fobest Holding ja OÜ Liivimaa Kinnisvara ASile Jõgeva Soojus tarbitud soojusenergia eest kokku ligi 20 000 krooni, Reval Capital ja Liivimaa Kinnisvara ASile Jõgeva Elamu kokku veel 17 000 krooni, kirjutab Vooremaa.

AS Jõgeva Soojus juhataja abi Madleen Lõhmus rääkis Vooremaale, et kinnisvarafirmade esindajad on talle mõista andnud teatud äriideest. Selle põhimõttel ostetakse edasimüügi eesmärgil odavaid kortereid üle Eesti kokku. Neid pakutakse müüa suurlinnades makseraskustesse sattunud inimestele. Kohtutäituri poolt korraldatud sundenampakkumiselt ostetud korterid on vahel väga odavad. Näiteks müüdi Jõgeval üks 3toaline korter oksjonil 1000 krooni eest uuele omanikule.

Et sellise tehingu puhul ei pea notar ostumüügi lepingut kinnitama, siis ei kontrolli kinnistusraamatusse uue kande tegemist mitte keegi ja see jäetaksegi tegemata. Kas õigusliku vaakumi või mõne ametniku tegematajätmise tõttu tekibki olukord, kus korter jäetakse niiöelda õhku rippuma ja kommunaalkulusid ei ole kohustatud mitte keegi tasuma. AS Jõgeva Soojus on seisukohal, et OÜ Reval Capital poolt on tegemist alusetu rikastumisega teiste arvel.

AS Jõgeva Soojus esitaski hagiavalduse Järva maakohtusse, et ASilt Reval Capital võlg kätte saada. Jõgeva Soojus palus enda kasuks välja mõista 13 738,50 krooni. 19. septembri kohtuotsuse alusel rahuldas Järva maakohus ASi Jõgeva Soojus hagi aga ainult osaliselt, mõistes OÜ-lt Reval Capital soojusfirma kasuks välja 4523,75 krooni. Kahe korteri soojusvõla nõude summas 9214,75 krooni jättis aga kohus rahuldamata.

Põhjuseks toodi asjaolu, et kinnistusraamatu kannete järgi on Kivi tänava korterite omanikeks veel endised omanikud. ASi Jõgeva Soojus arvates ei ole aga Reval Capital võtnud midagi ette, et tühistada kinnistusraamatu valekanded. Samuti ei ole ta ostetud korterite omandiõigust kinnistusraamatus oma nimele registreerinud.

ASi Jõgeva Soojus arvates on tekkinud olukord, kus omanikul ei ole kasulik omanik olla ja tasuda talle osutatud teenuste eest, sest Jõgeva kinnisvaraturul on korterite hinnad väga madalad ja nõudlus puudub.

Hetkel kuum