28. november 2002 kell 22:00

Korralik espresso on cappuccino aluseks

Espressokohv valmistatakse ühtlaselt tumedaks röstitud ubadest. Defektiga uba ei pruunistu. Jahvatus peab olema eriliselt peen. Hea jahvataja lõikab oad kõigepealt järjest väiksemateks tükkideks. Nõukogude ajast pärit Läti päritolu kohvijahvatajad selleks otstarbeks ei kõlba, sest löövad oad lihtsalt segi, selgitab kohviekspert Kaupo Kõverjalg.

Saadud kohv keedetakse aromaatseks joogiks võimalikult ruttu. Espressost teeb espresso aga eelkõige vee kiire läbimine kohvist. Espressoks saab nimetada kohvi, mille vesi läbib 25?30 sekundiga. Vastasel korral on tegu lihtsalt pruuni vedelikuga, ütleb Kõverjalg. Selle ajaga tulevad esile kohvi parimad maitse- ja aroomiomadused.

Kui kõik on õige, tuleb espresso peale vahukiht ? see on märk heast kohvist. Hea vaht kannab isegi suhkrutükki.

Tuntuimaks espresso baasil valmistatud kohvijoogiks on cappuccino. Hea cappuccino valmistamine on kunst, mis ka asjatundjatel tuleb kätte alles kuudega, ütleb Kõverjalg.

Cappuccino-vahu teeb nauditavaks õige valmistamistemperatuur ning kvaliteetne kohviautomaat, jätkab Kõverjalg. Piim, millest cappuccino?t valmistatakse, peab olema jahe, sest see vahustub paremini. Kõverjala sõnul pole piima rasvasisaldus tähtis ? vahtu peab minema igasugune piim. Maitsesiirupite importija Nigul Hekk aga soovitab kõrgema rasvasisaldusega piima ? siis on tulemus kindlam.

Nõu, milles piim vahustatakse, on soovitavalt roostevabast materjalist. Kuumutada tuleb piima aga parasjagu ? nii et see keema ei läheks. Vastasel korral on tulemus mõrkjas.

Vahustamise tulemusena seguneb piim õhuga, ning õige rõhu korral on tulemuseks tihe sametine vaht. Suuremad mullid koputatakse maha ning piimamütsike valatakse espressole peale. Espresso ning piimavaht segunevad tihedaks vahuks.

?Hea cappuccino aluseks on aur, mis sõltub espressomasina võimsusest ning auruotsikust. Head kohvimasinad on kallid, odavamad ei pea vastu ning reeglina ei vahusta need ei espressot ega cappuccino?t,? ütleb Nigul Hekk.

Parimaks orientiiriks espresso- ning cappuccino-masina valikul on nii Kaupo Kõverjala kui ka Nigul Heki sõnul hind. Kaubamärk on selle kõrval vähemtähtis. Soovitada võib ta Jura, La Pavoni, Boschi ja Siemensi kaubamärgiga kohviautomaate, mille hind algab vähemalt 4000 kroonist. Alla selle ei saa rääkida heast masinast, kinnitavad mõlemad asjatundjad.

Kaupo Kõverjala hinnangul sobivad koduseks kasutamiseks kõige paremini täisautomaatsed masinad, mis jahvatavad kohvi, doseerivad vee, valmistavad espresso ning vahustavad piima.

Täisautomaatne Boschi espressot ning cappuccino?t valmistav masin maksab 12 000 krooni. Kõige odavam Jura kaubamärgi oma aga 5500 krooni. Järgmine hinnaklass algab juba 11 500 krooniga ning lõpeb 25 000 krooniga. La Pavoni kodukasutamiseks mõeldud masinad maksavad 5500 ning 6500 krooni.

Piiratud eelarve korral soovitab Kõverjalg pigem valmistada aromaatne kohv türgi kohvi kannus ning cappuccino vahustada presskannus käsitsi, kui osta kehv masin, millega midagi peale pole hakata.

Autor: Kersti Gorstov

Hetkel kuum