PM: Tööstused hakkavad piima Lätist tooma

26. jaanuar 2004, 08:07

Mitmel Eesti piimatööstusel on kindel plaan hakata 1. maist tooma toorpiima Lätist ja Leedust, kus selle hind on enam kui krooni jagu odavam.

Praegu maksab enamik tööstustest piimatootjatele toorpiima kilogrammi eest neli krooni. Samas oli veel kolme kuu eest hind rohkem kui krooni jagu madalam. «Lätist toomine tasub juba 20sendise hinnavahe juures ära, kuid praegu on Lätis piim odavam terve krooni jagu,» ütles Põlva Piima juhataja Aivar Häelm Postimehele.

Euroopas ei ole sugugi harv, et tööstus toob toorpiima 600-800 kilomeetri kauguselt ning sellest kavatsevad õppust võtta ka eestlased. Kui praegu kasutatakse Eestis peamiselt autosid, mis võtavad korraga peale kuni 25 tonni piima, siis Lätti sõidaksid kuni 35tonnise kandevõimega masinad.

Viimase kuu jooksul toimunud hinnarallile pani aluse AS Kalevi Paide Tootmine, kes ostis neljakroonise hinnaga üle senise Laeva Meierei ühe põhitarnija Laeva Ühistu. Väidetavalt tingis see Laeva Meierei omaniku Valio Eesti tegevjuhi Peeter Puskai tagasiastumise üle-eelmise nädala keskel.

Paide sammule neljakroonise piimahinna suunas on praeguseks järgnenud enamik tööstustest.

Eesti ühe suurema juustutööstuse E-Piima juhi Jaanus Murakase sõnul on Lätist piima toomise peale mõelnud nemadki. «E-Piim on endale ka varasematel aastatel vajaduse korral toorainet importinud ning tarvidusel teeme seda meiegi,» lausus ta.

Murakase kinnitusel kavatseb ettevõte edaspidi põhilise osa toorainest Eestist hankida, kuid pilk pööratakse ka Lätile ja Leedule. «Itaalias toob osa tööstusi oma toorpiima Saksamaalt rongidega ning vahemaad ulatuvad tuhande kilomeetrini,» rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing