?Kõikjalt kinnitatakse, et mingit muutust pole tulemas ja ilmselt nii ka on,? ütles If Eesti Kindlustuse juht Olavi Laido. Tema sõnul sooviski Sampo Ifi ainuomanikuks saada, sest kindlustusfirma valitud strateegia töötas hästi, juhid said kiita ja Ifi kontserni juht Torbjörn Magnusson kutsuti Sampo juhtgrupi liikmeks. ?Eestis oleme ka enne Sampo Pangaga klappinud, mis ei ole välistanud ka koostööd teiste tegijatega,? lisas Laido. ?Järsku muutust ei tule, toimub pidev areng.?
Sama kinnitas Sampo Panga juht Härmo Värk. Tema sõnul ei mõjuta Ifi muutmine Sampo tütarfirmaks otseselt If Eesti Kindlustuse ning Sampo Panga tööd. ?Pärast tehingu sõlmimist on Sampo kontsernil kolm põhilist tegevusvaldkonda: vara- ja kahjukindlustus, pangandus ja pikaajaline säästmine,? märkis Värk. ?Meievaheline koostöö Eestis Ifiga on olnud tihe ja jätkub sellisena ka tulevikus.?
Veel paar aastat tagasi tegutses If Eestis Sampo nime all. Muutus tuli 2002. aasta alguses, kui Sampo varakindlustus liideti Ifi kindlustusgrupiga. Sampo sai uues grupis 38protsendilise osaluse, kontrollpakk kuulus Rootsi Skandiale ning Norra Storebrandile, kes asutasid Ifi kindlustuse 1999. aastal.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Sampo Panga avalike suhete juht Hannu Vuola ütles eile tehingut kommenteerides, et If tegutseb edasi oma nime all, mingit nimemuutust ette näha pole. Kui Sampo Pank tegutseb Soome, Eesti ja Leedu turul, siis If on tegev Soomes, Rootsis, Taanis, Norras ja Balti riikides.
Vuola sõnul ostis Sampo Ifi aktsiad, sest nii Skandia kui ka Storebrand on praegu kehvas seisus ja vajavad hädasti lisaraha. Varem kaaluti ka Ifi noteerimist börsil, kuid sellest loobuti, sest börsilt poleks saanud piisavalt head hinda.
Vuola lükkas ühtlasi ümber kuulujutud, nagu tahaks Rootsi Swedbank osta üles osaluse Sampo Pangas. ?Kui kõigist kuulujuttudest rääkida, kuluks selleks terve päev,? märkis Vuola. Tema sõnul jätkab Sampo iseseisvana.
Möödunud aasta lõpus kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri anonüümsele allikale viidates, et Swedbank on väga huvitatud Sampo aktsiate ostust, sest see läheb kokku Swedbanki strateegiaga laieneda Põhja- ja Baltimaades. Allika väitel on Swedbank huvitatud Sampo juhi Bjorn Wahlroosi nimetamisest Swedbanki juhiks pärast Birgitta Johansson-Hedbergi lahkumist. Swedbank on partnerit otsinud alates 2001. aastast, mil loodeti liituda Rootsi panga SEBiga, et seista Skandinaavias vastu suurimale pangagrupile Nordeale ja Rootsi suuruselt teisele pangale Svenska Handelsbankenile. Swedbanki-SEBi liidu keelasid ära Euroopa Liidu konkurentsiametnikud.
Sampo suurimad osanikud on 38 protsendiga Soome riik, järgnevad pensionikindlustusselts Varma 8 protsendiga ja Sampo juht Bjorn Wahlroos 2 protsendiga. Ülejäänu kuulub väiksematele aktsionäridele.
Sampo teatas Ifi aktsiate ostust kolmapäeval. Tehingu nõustajad on Sampo poolt Doldman Sachs ja Mandatum. If on 23% turuosaga Põhjamaade suurim kindlustusfirma, mille möödunud aasta kasum oli 4,6 miljardit krooni. Suur osa kasumist tuli investeeringutulust. Ifil on ligi 3,8 miljonit klienti. Selts kogus 2003. aastal preemiaid kokku 66 miljardi krooni ulatuses. Ifi kontsernis töötab ligi 7300 töötajat.
Sampo kontserni möödunud aasta ärikasum oli 7,2 miljardit krooni ja puhaskasum 5,5 miljardit krooni. Kontserni varade maht on 393 miljardit krooni.