Hiiglaslik defitsiit dollarit ei nõrgendanud

Peeter Stamberg 11. märts 2004, 00:00

Dollari kurss euro vastu tugevnes eile õhtupoolikul valuutaturgudel, vaatamata sellele, et USA kaubavahetusdefitsiit jaanuaris oli suurem, kui analüütikud eeldasid.

Kella 18ks oli euro kurss langenud 1,2204 dollarini ehk 12,8209 krooni dollarist. Eesti Pank fikseeris dollari ametlikuks päevakursiks päeval pea 10 sendi võrra madalama hinna ? 12,73 krooni.

Financial Times kirjutas, et dollari tugevnemise põhjuseks euro vastu oli USA kaubavahetuspuudujäägi vähenemine Euroopaga. Samas kogu kaubavahetuse defitsiit oli rekordilised 43 miljardit dollarit, mis ületas analüütikute ootusi ligi 1 miljardi dollariga.

Uudisteagentuur Bloomberg tõi dollari tugevnemise põhjusena välja ka selle, et spekulatsioonide kohaselt kasvab USA majandus kiiremini kui Euroopa majandus. ?Ühendriikide majandusel läheb selgelt paremini kui kellelgi teisel,? ütles Royal Bank of Scotlandi peaanalüütik Ram Bhagavatula. Vaadates viimasel ajal avaldatud USA majandusnäitajaid, ülioptimismiks USA suhtes põhjust ei ole. Ettevaatlikuks teeb lisaks suurele kaubavahetusele ja jooksevkonto defitsiidile ka see, et uusi töökohti ei suudeta teisel pool Suurt Lompi luua nii palju, kui loodetakse.

Hiiglaslik kaubavahetuse puudujääk teeb paljusid analüütikuid ettevaatlikuks. ?Sedavõrd suur auk (kaubavahetusdefitsiit) säilitab spekulatsioonid, et USA dollar on jätkuvalt fundamentaalselt ülehinnatud,? lausus Bank One?i vanemanalüütik Ryan Shea Financial Timesile. ?Meie hinnangul ei ole praegune dollari tugevnemine jätkusuutlik.?

Dollari suhtes optimistlikum Commonwealth Bank of Australia globaalstrateeg Michael Derks ütles Bloombergile, et dollari kurss tõuseb sellel nädalal pigem 1,22 dollarini eurost kui 1,24 dollarile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing