Hea leili saab vaid õige planeeringuga saunas

Ahti Kooskora 02. juuni 2004, 00:00

Argipesuks mõeldud saun võib olla minimaalmõõtu ja selle puhul piisab kahest ruumist: tualett- (vannitoast) ja leiliruumist. Viimase saab rajada ka mõõtudega 1,5 × 1,5 m. Korterisse rajatava sauna leiliruumi optimaalne suurus on 1,5 × 1,8 m. See mõõt on sobiv ka keskmisesse eramusse. Gurmaani sauna minimaalne maht on 10 m³, pindala ca 4 ruutmeetrit. Sellises saunas saab lava teha L-tähe kujulise ja korraga mahub kaks inimest lesima. Saunapidudeks rajatud sauna leiliruumi sobilikud mõõtmed on 2 × 3,5 m. Sellises leiliruumis asetseb keris keset ruumi ja lava on paigutatud ümber kerise. Nii on hõlpsam kaaslastega suhelda.

Väiksema saunal, eriti korterisaunal, pole vaja riietusruumi. Suuremas saunas peab olema kolm ruumi: leili-, pesu- ja riietusruum. Nende ruumide omavaheline suhe võiks olla

1 : 1,5 : 2 (leiliruumi suurust). Kui riietusruumis on kamin, nõuab see ca 4 m² lisapinda. Soovitatav on suurem saun rajada omaette hoonesse või hoonetiiba. Eeslinna eramus tasub teha saun hooajalise kasutusega abihoonesse koos külalistemajaga. Sellist hoonet ei pea talvel pidevalt kütma ja suvel saab saunalisi ka pärast sauna majutada.

Oluline on leiliruumi kõrgus. Heas saunas on leilivõtja pealmisest kerisekivist kõrgemal, ka istudes. Mida kõrgemal kerisest lava on, seda nauditavam leil. Sama oluline on lava ja sauna lae vaheline kõrgus ? vähemalt 110 cm, kuid mitte rohkem kui 120 cm. See kõrgus tagab, et nägu on istudes leili suhtes ?õiges kohas?.

Gurmaanil on kaks kerist: puu- ja elektrikeris. Puukeris annab mõnusama leili. Puudega ei jõuta tavaliselt sagedamini kütta kui nädalalõppudel ja pidupäevadel. Kahe kerisega saunas on elektrikeris argipesuks, et ka tööpäeva järel saaks end lõdvestada. Elektrikerise saab sisse lülitada mobiiltelefonilt ? töölt või treeningust koju jõudes on saun valmis.

Saunas tuleb tagada hea õhuvahetus, et seal oleks hapnikurikas õhk, ning võimaldatud higi ja väljahingatava süsinikdioksiidi kiire äravool leiliruumist. Elektrikeris sööb õhust hapnikku. Seetõttu erineb elektrisaunade õhuvahetus traditsioonilise leiliruumi omast. Sisenev värske õhk juhitakse kerise kohale, ülemisest kivist ca 50 cm kõrgusele. Õhu väljatõmbeks on vaja kahte ava. Esimene asub lava all, umbes lavalistuja kandade kõrgusel võimalikult kaugel kerisest. Teine lae vahetus läheduses. Alumine on pidevalt avatud. Ülemine on reguleeritav ja seda kasutatakse leili timmimiseks ja saunaskäigu järel tuulutamiseks ? avatakse täielikult. Puukerise puhul tuleb kasutada traditsioonilist õhu juhtimist, kus värske õhk juhitakse kerise ette, alla või taha ning väljatõmbe ava on lae all.

Ehituskonstruktsioonidele on vajalik korralik saunajärgne tuulutus ning hüdro- ja auruisolatsioon seda nõudvates kohtades. Niiskus on hoone ja selle elanike üks suuremaid vaenlasi. Saunaga vannitoa põrandas peaks olema kindlasti trapp leili- ja pesuvee ärajuhtimiseks. Suuremates saunades võiks olla trapp nii leili- kui ka pesuruumis. Korterisaunas piisab trapist pesuruumis, eeldusel, et kalded leiliruumist on rajatud korralikult trapi suunas ja seintest eemale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing