Tõnis Arnover • 9. august 2004 kell 9:21

USA hõivestatistika hirmutab turge ja mõjutab intresse

Prognooside järgi oodati juulis USAs 240 000 uue töökoha sündi, kuid tegelikult tekkis neid juurde ainult 32 000, teatab Bloomberg News.

Turud reageerisid USA tööministeeriumi ettekande avaldamisele tormiliselt. USA pikaajalised intressid alanesid ning dollar nõrgenes jeeni ja euro suhtes.

Et ka juunis oli USAs tekkinud loodetust vähem töökohti juurde, siis võib analüütikute sõnul tegemist olla majanduskasvu pidurdumisega. Mitmed tegurid seda siiski ei kinnita. Nii on firmade investeerimissoov hea, tellimusi on jätkuvalt ning ka kinnisvaraturul jätkub tugev nõudlus. Ka USA rahandusminister John Snow püüdis turge rahustada väitega, et majanduse areng on kindlal põhjal.

Juunis alustas USA keskpank baasintressi järk-järgulist tõstmist ülimadalat üheprotsendiliselt tasemelt. Wall Street spekuleerivad, millal võib tulla järgmine tõstmine: kas juba homme keskpanga kohtumisel või järgmisel, mis peetakse 21. septembril. Vihjed tõstmisele tegi Fedi juht Alan Greenspan juuli keskel, kui ta ütles, et eratarbimise aeglustumine peaks jääma lühiajaliseks ning keskpank saab jätkata baasintressi aeglast kergitamist.

Hetkel kuum