PM: Eesti tootjad pürivad Kesk-Euroopa turule

10. august 2004, 08:03

Eesti toiduainetööstused pürivad oma toodanguga vähehaaval Kesk-Euroopa turule, müües oma toodangut nii kodumaiste kui ka võõraste kaubamärkide all.

Rahvaarvult Euroopa suurim riik Saksamaa on Eesti töösturite huviorbiidis olnud juba aastaid. Samas on riigi suurus Eesti jaoks ka miinuseks, sest siinsetel tööstustel ei ole piisavalt võimsust, et sealsel turul tugevalt kanda kinnitada, kirjutab Postimees.

Üks usinamaid Saksamaale eksportijaid on Eesti jäätiseturul liidripositsiooni püüdev Balbiino. Ettevõtte kaup on nii oma kui ka tellija kaubamärkide all sealsetes kauplustes müügil. Teisalt on Balbiino juhid tunnistanud, et ettevõtte jaoks küllaltki suured kogused kaovad Saksamaa turul nagu tilk vett merre. Balbiino turuosa Saksamaal ei ole seetõttu mõtet hinnata.

Eesti ettevõtted püüavad oma kaupa müüa euroliidu venelastele. Näiteks Saksamaa venekeelne elanikkond teab hästi Eestit ja siinse kauba kvaliteeti. Nii on sealsete ümberasunud venelaste seas väga populaarsed näiteks Eesti alkohoolsed joogid ja kalakonservid.

Eesti kaubal on Saksamaal teatud ringkondades minekut, tunnistavad ka sealsed edasimüüjad. Eesti tööstused kasutavadki peamiselt vahendajaid, sest otse suurte kauplusekettidega suhtlemiseks ollakse liiga väiksed.

E-Piima müügijuhi Jaanus Hanko sõnul on ka nende juustu Saksamaale läinud, kuid neidki koguseid ei saa turu suuruse tõttu kuigi märkimisväärseks pidada. Oma kaubamärkide all E-Piim juustu praktiliselt müünud ei ole.

«Müüme juustu monoliidina edasimüüjatele, kes selle siis oma kaubamärkide all müüki paiskavad,» selgitas Hanko.

Tallinna Piimatööstuse juhataja Kadi Lamboti sõnul on eksport Euroopa Liitu pärast maid küll hoogustunud, kuid esialgu on see ikkagi alles sissetöötamise faasis.

Seetõttu ei ole need ka ülisuured kogused, mis igal kuul üle Eesti piiri teistesse liikmesriikidesse lähevad. Tallinna Piimatööstuses jääb igakuine ekspordikogus allapoole kümne tonni piiri.

Oma kaupa viiakse Lamboti sõnul peamiselt Soome, Lätti, Leetu ja Venemaale. Mahlu on läinud aga ka Saksamaale ja Ameerika Ühendriikidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing