Res Publica liikmete koolitusfirma lend lõppes

Andres Kärssin 05. oktoober 2004, 00:00

Septembri keskel said ministeeriumite koolitusjuhid rahandusministeeriumist hoiatava e-kirja, mille kohaselt on AS Eesti Avaliku Halduse Instituut (EAHI) ebausaldusväärne partner. Nimelt oli EAHI ministeeriumi tehnilise abi teenuste partneriks tänavu aprillis ja mais toimunud rahvusvahelise konverentsi korraldamisel. Ministeerium tasus EAHI teenuste ja ka allhanketeenuste eest kogu summa pärast viimast konverentsi. ?Tänase päeva seisuga pole EAHI tasunud allhanketeenuseid osutanud firmadele (ruumide rent, tehnika rent jms) ega andnud ka selgeid vastuseid või tähtaegu võlgade tasumise osas,? seisab teates.

Ministeeriumi ebasoosingusse sattunud ettevõte sai seni kaks kolmandikku oma käibest riigisektori abil. Ametnike koolitusraha oli peamiseks liikumapanevaks jõuks Res Publica liikmetele Tõnis Konsile, Taavi Rajurile ja Urmas Türkile kuuluva EAHI puhul ? seda möönis ka mõnda aega koolitusfirma nõukogusse kuulunud riigikogulane Indrek Raudne. Aastataguses intervjuus Äripäevale rääkis ta ettevõtmise suurest potentsiaalist, osutades avaliku sektori täiendõpperaha mitmekordistumisele tulevikus.

Ametiasutused ja ministeeriumid tegid koostööd ettevõttega, mis krediidiinfo andmeil vahelduva eduga figureerib maksuvõlglaste seas alates 2002. aasta sügisest. Samast aastast on üleval võlgnevusi ka allhankijatele, sellele viitab inkassofirma Creditreform vahepeal menetletud nõue.

Ometigi on EAHI näidatud majandustulemused head ? mullugi teeniti 2,7 miljoni kroonise käibe juures 386 000 krooni kasumit. Tänavu veebruaris tahtis EAHI tänutäheks tasuta viia Kanaaridele seminarile grupi koostööpartneritest ametnikke, reis luhtus ajakirjanduse sekkumise tõttu.

Aprilli alguse seisuga oli EAHI-l maksuvõlana üleval 266 000 krooni. Rahahädas ettevõtjad said abi erakonnakaaslase Taavi Veskimägi juhitud rahandusministeeriumist kahe konverentsi näol. EAHI-l õnnestus maksuvõlga vähendama hakata, pika ninaga jäid aga allhankijad ehk hotelli Olümpia konverentsikeskus. ?Viimastel andmetel pole nad ära tasunud,? tõdes eelmisel nädalal Pille Soome rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonnast.

Olümpia konverentsikeskuse raamatupidaja Aiki Koritski sõnul ootavad praegu tasumist kaks EAHI-le väljastatud arvet kogusummas 69 000 krooni, 10 000 krooni on võlgnik vahepeal maksnud. ?Nad olevat vahepeal pangalaenu saanud,? vaatas raamatupidaja lootusrikkalt tulevikku.

Julianus Inkassoni jõudnud mitmest EAHI-vastasest nõudest on hetkel aktiivsed kaks. Inkassofirma teatel põhjendas koolitaja oma raskusi hooajalise sissetulekuga. Samuti on võlgadest välja tulekuks EAHI välja vahetanud juhtkonna ning endise juhatuse esimehe Urmas Türki asemel suhtles Julianus Inkassoga septembri alguses end ettevõtte saneerijaks nimetanud Tõnis Kons.

Türk teatas, et ei oska vastata EAHI majandusseisu puudutavatele küsimustele, kuna pole selle firmaga seotud juba juulist alates.

Makseraskustes ASi Eesti Avaliku Halduse Instituut (EAHI) ühe omaniku ja saneerija Tõnis Konsi sõnul loobub ettevõte koolituste ja konverentside korraldamisest.

EAHI eelnevate aastate majandustulemused pole sugugi kehvad, miks on ettevõte muutunud võlglaseks? EAHI raskused on tingitud peamiselt koolitussuuna toodetud kahjumist 2004. aasta esimesel poolaastal.

Mida tähendab EAHI saneerimine? Siiani tegutses ettevõte kolmes valdkonnas: koolitus, konverentsikorraldus ja Euroopa Liidu projektide alane nõustamine. Tegevuse korrastamise käigus lõpetatakse tegevus koolitusvaldkonnas, müüakse konverentsikorralduse suund ning fokusseeritakse ettevõtte tegevus ELi projektide alasele konsultatsioonile ja projektijuhtimisele.

Samuti lepitakse kokku võlgnevuste tasumises. Muutub ka ettevõtte omanikering. Kõik toimingud on kavas ellu viia 2004. aasta lõpuks.

Kas EAHI raskuste taga on seniseks teostamata väidetav plaan saada jäme ots riigiametnike koolitamises enda kätte? Mina sellise plaani olemasolust teadlik ei ole. Kui kellelgi on sellise plaani olemasolust rohkem informatsiooni, siis oskab ta kindlasti ka kommentaare jagada.

Kas Urmas Türki lahkumine on seotud EAHI finantsilise olukorraga? Ei. Urmas Türk tahab keskenduda oma teistele ettevõtetele.

Selle aasta aprillis on EAHI maksuvõlg 266 000 krooni, kuidas seda seletada?Ajalehe kaudu me oma partneritega, sh maksuametiga ei suhtle. Küll võin öelda, et tänase päeva seisuga EAHIil ajatamata maksuvõlad puuduvad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing