Ametiühingud tahavad töötuskindlustusmakse vähendamist

12. oktoober 2004, 16:28

Ametiühingute Keskliidu juhatus otsustas täna teha valitsusele ettepaneku langetada töötajate töötuskindlustuse maksemäära.

Keskliit peab saadetud pressiteates otstarbekaks teha Töötukassa Nõukogule ettepanek vähendada töötajate maksekoormust ning alandada töötajatelt kinni peetavat kindlustusmaksemäära 0,3 protsendipunkti võrra (moodustaks 0,7% palgast praeguse 1,0% asemel).

Põhjenduseks on asjaolu, et laekumised töötuskindlustusmaksetest on seni olnud suuremad, kui töötukassast väljamakstud kindlustushüvitised, mille tulemusena on kujunenud piisav reserv.

Töötuskindlustuse seaduse muutmiseks teeb EAKL järgmised ettepanekud:

1) Ettepanek: pikendada 12 kuu võrra (e kolme aastani) aega, mille jooksul töötajal on võimalik koguda kindlustushüvitise saamiseks nõutavat 12-kuulist kindlustusstaazhi.

Antud ettepaneku eesmärk on suurendada töötuskindlustusega hõlmatute ringi inimeste võrra, kes on aasta jooksul suhteliselt lühemat aega hõivatud, nt hooajatöötajad.

2) Ettepanek: töötu abiraha saamine ei tohi nullida töötuskindlustusstaazhi.

Praeguse kehtiva korra järgi loetakse kogutud töötuskindlustusstaazh nulliks ka pärast seda, kui inimesele on määratud töötu riiklik abiraha. Ametiühingu esitatud ettepanekul algaks töötuskindlustusstaa?i arvestamine nullist vaid pärast töötuskindlustushüvitise saamist.

3) Ettepanek: Tõsta 10 protsendipunkti võrra töö kaotanutele makstava kindlustushüvitise määra.

Tänase kehtiva korra kohaselt makstakse töötuks jäämise korral esimesed 100 päeva 50% viimase 12 kuu jooksul laekunud keskmisest sissetulekust ja järgmised 80 päeva 40%. Ametiühingute ettepanek on maksta esimese 100 päeva jooksul 60% ja järgneva 80 päeva jooksul 50%.

?Ametiühingute Keskliidu poolt pakutavad muudatused kindlustavad ootamatult töötuks jäänule asendussissetuleku, millega omakorda antakse inimesele võimalus keskenduda uue sobiva töökoha leidmisele?, ütles EAKL esimees Harri Taliga. 'Selline printsiip on kooskõlas ka Euroopa Sotsiaalhartas ja Eesti riiklikus tööhõivestrateegias sätestatuga.'

Muudatusettepanekud on tingitud asjaolust, et 22. oktoobril 2004 koguneb Töötukassa Nõukogu, kus kujundatakse valitsusele esitamiseks seisukoht Töötukassasse makstava maksemäära osas, samuti on olnud juba mõnda aega üleval diskussioon Töötukassa reservi osas.

EAKL esitab tänase päeva jooksul oma muudatusettepanekud Töötukassa Nõukogu juhatusele ning valitsusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing