Eesti eksport jätkab kasvu

Andris Feldmanis 27. oktoober 2004, 00:00

Nii selgus eile avaldatud väliskaubanduse statistikast, mille täpsuse aga seavad kahtluse alla nii statistikaamet kui ka analüütikud. Nimelt on pärast Euroopa Liiduga liitumist väliskaubanduse statistika koostamise meetodid oluliselt muutunud, mis teeb võrdlemise eelnevate perioodidega raskeks.

?Kui vaadata ülddünaamikaid ja arenguid, siis oli eksport ootuspäraselt küllaltki tugev,? ütles Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri. Ka impordi kasvu kommenteerides oli ta positiivselt meelestatud. ?Ma ei tähtsustaks ka seda üle, et see impordi näitaja on kõrge augustikuu osas,? sõnas Lauri, viidates sellele, et seni on iga kuu impordinäitajat statistikas tagantjärele väiksemaks parandatud.

Tema hinnangul on impordi suurenemise üheks põhjuseks ka see, et suvel avati mitu uut kaubanduskeskust ja samas oli suur turistide sissevool. See võis suurendada tarbekaupade importi, aga samas pole selge, kui palju nendest kaupadest siia jäi.

Ühispanga makroanalüütik Ruta Eier oli Eesti 2,7 miljardi kroonise bilansi puudujäägi osas murelikum. ?On näha murettekitav tõsiasi, väliskaubandusdefitsiit püsib väga suur ning selle paranemist viimastel kuudel toimunud ei ole,? ütles Eier, lisades, et ilmselt ei ole muutusi oodata enne aasta lõppu.

Sampo Panga makroanalüütiku Anne Karik-Uustalu hinnangul on positiivne, et Eesti läheb kaasa üldise Euroopa Liidu majanduse elavnemisega. ?On näha, et Eesti majandus on väga samas tsüklis meie suurima kaubanduspartneri Euroopa Liiduga, kuhu me nüüd ka ise kuulume,? rääkis Karik-Uustalu. ?Aga et me teistest uutest Euroopa Liidu riikidest kiiremini areneme, seda nendest ekspordi andmetest välja lugeda ei saa.?

Kõvasti on selle aasta jooksul eksporti suurendanud näiteks haagisetootja Respo Haagised AS. Ettevõtte müügijuhi Ivar Puki sõnul on see aasta olnud ekspordi osas väga positiivne. ?Sel aastal toodeti välisturgudele poole rohkem kui varem,? ütles Pukk. Põhiturg on Soome, müüakse veel Rootsi, Norrasse ja veidi ka Lätti. Kokku läheb väljaveoks 80% toodangust ja esimese poolaasta ekspordikäive oli veidi alla 20 mln krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing