Ettevõtted ostavad omi aktsiaid tagasi rekordilises tempos

15. november 2004, 10:57

USA börsifirmad ostavad 2004. aastal aktsiaturgudelt tagasi rekordilises mahus omi aktsiaid, kirjutab uudisleht Investor`s Business Daily.

1987. aastast alates aktsiate tagasiostmise mahtude kohta arvet pidav turu-analüüsifirma TrimTabs andmeil oli 2004. aasta kümne kuuga ettevõtted tagasi ostnud 227 miljardi dollari (2,7 triljonit krooni) eest omi aktsiaid. Möödunud rekord oli 2001. aastal, mil ettevõtted ostsid terve aasta jooksul tagasi 192 miljardi dollari eest aktsiaid.

?Ettevõtete rahavood on tugevad, majandus on tugev ja raha muudkui koguneb kontole,? ütles TrimTabs Investment Research president Charles Biderman.
?Tundub, et ettevõtted ei palka juurde uusi inimesi vaid kasutavad tähtajalise lepinguga töötajaid. Nii saavad nad kasutada oma üleliigset raha aktsiate tagasiostmiseks,? lisas Biderman.

Aktsiate tagasiostmine suurendab aktsiate väärtust, kuna vähemate aktsiate korral kasvab aktsia kohta nii kasum kui dividend.
Aktsiate tagasiost on üks võimalus üleliigse raha kasutamiseks. Teiste variantidena võib välja tuua ettevõtete ülesostmised, dividendide maksmise või võlakoormuse vähendamise.

Kõige tugev aktsiate tagasiostu kuu oli tänu Microsoftile juuli. Tarkvaragigant, mil vaba raha 60 miljardi dollari eest, lubas nelja aasta jooksul osta tagasi 30 miljardi dollari eest omi aktsiaid ja maksta ekstradividende 3 dollarit aktsia kohta.
Bidermani sõnul on viimastel nädalatel nähtud keskmiselt viit aktsiate tagasiostu uudist päevas. Suuremate ettevõtet seas on olnud Pfizer, IBM ja Cisco. Neist viimane lubas tagasi osta 10 miljardi dollari eest omi aktsiaid.

Põhjala börsidel on üheks tugevaks aktsiate tagasiostjaks Nokia, mis oli möödunud nädala lõpuks tagasi ostnud 161,4 oma miljonit aktsiat.

?Aktsiate tagasiostmine on tugev märk ettevõtte finantstervisest, näidates et firmal on raha nii kulude katteks kui ka investeeringuteks,? ütles Fried Asset Management president David Fried.

Alati ei pruugi aktsiate tagasiost aga ettevõtte tugevust näidata. Näiteks on juhtumeid kus koos halbade uudistega teatab firma ka aktsiate tagasiostuplaanist, andes turule signaali ettevõtte juhtkonna positiivsest meelestatusest firma tuleviku suhtes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing