Sirje Rank • 23. detsember 2004 kell 22:00

Rootsi ametiühingud saavutasid kohtus vahevõidu Läti ehitusfirma üle

Nii võib ehitustööde blokeerimine Vaxholmi koolimaja ehitusel Stockholmi lähistel jätkuda ning tõenäoliselt ühinevad sellega ka Rootsi ametiühingute keskliidu LO teised alaliidud ? näiteks transporditöölised. Põhjuseks on Läti ehitusfirma Laval un Partneri keeldumine Rootsi ametiühingutega kollektiivlepingu sõlmimisest, mis tagaks lätlastele Rootsi ehitajatega sarnased palgad.

Läti ehitusfirma Laval un Partneri taotluse lõpetada selle kuu alguses alanud blokaad kuni kohtu lõpliku otsuseni selles töövaidluses lükkas kohus tagasi, kirjutas Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet.

Rootsi ehitustööliste ametiühingu Byggnads juhi Hans Tilly sõnul oli kohtu selline seisukoht tervitatav. ?Me olime veendunud, et meie streigiabinõud olid Rootsi tööõiguse traditsiooni järgi lubatud. Samas ei saa kunagi kindel olla. Nii on hea, et töövaidluste kohus just sellise otsuse tegi. Tegemist oli katsega Rootsi tööturu reeglitest mööda hiilida. Mul on hea meel, et Läti firma õigust ei saanud,? ütles Tilly.

Kohtu otsus ei olnud siiski üksmeelne. Seitsmest kohtunikust kaks jäid eriarvamusele.

Tilly usub, et Byggnads ka lõppkokkuvõttes siiski võitjaks jääb.

Läti ehitusfirma advokaat Anders Elmér ütles aga, et on kohtu sellisest otsusest üllatunud. Samas toonitas ta, et tegu on vaid vaheotsusega ning lõplikku otsust kogu vaidluses veel ei ole. Elmér arvas, et kohus on otsuse teinud Rootsi seadustest lähtuvalt ning pole pööranud piisavalt tähelepanu Euroopa Liidus tasandil kehtivatele õigusaktidele.

Elmér ei usu, et Läti firma oleks valmis siiski Rootsi kollektiivlepingut sõlmima, ehkki firma esindaja seda otseselt ei välistanud.

Rootsi tööandjate organisatsioon Svenskt Näringsliv avaldas pressiteates kahetsust töövaidluste kohtu sellise otsuse kohta. ?Näeme, et kohtu otsus ei olnud üksmeelne. Seepärast on veelgi enam põhjust küsida arvamust Euroopa Kohtult,? ütles organisatsiooni juht Ebba Lindsö.

Läti peaminister Aigars Kalvitis on Euroopa Komisjoni juhile Jose Manuel Barrosole üle andnud taotluse analüüsida, kuivõrd on Rootsi seadused kooskõlas ELi ühe alusprintsiibiga tööjõu vabast liikumisest.

Sarnaseid probleeme on Rootsis ette tulnud ka eestlastel. Taanis sundisid ametiühingud sarnaste nõudmistega hiljuti riigist lahkuma Leedu ehitusfirma Atkirta.

Hetkel kuum