Rootsi muudab lähetatud töötajate kohtlemist

17. veebruar 2017, 15:15
Läti ehitusfirma kaitsjad 2007. a ELi kohtus Luksemburgis
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170217/NEWS/170219773/AR/0/AR-170219773.jpg

Rootsi ametiühingutel peab alati olem õigus nõuda Rootsis kehtivate kollektiivlepingute järgimist ja kui vaja, siis ka streigimeetmetega, seisab Rootsi valitsuse seaduseparanduse eelnõus, mis puudutab teisest riigist lähetatud töötajaid.

„Ettevõtete vahelise konkurentsi aluseks peab olema kompetents, mitte alla löödud palgad või viletsad töötamise tingimused,“ teatas Rootsi tööturu minister Ylva Johansson pressiteate vahendusel.

Eelnõu näeb muu hulgas ette nn Lex Lavali tühistamise. See 2010. a jõustunud seadus reguleeris ja täpsustas välisriikidest ajutiselt Rootsi tööle lähetatud töötajate palgatingimusi.

Nime sai seadus enam kui 12 aasta tagusest vastasseisust Läti ehitusfirmaga Laval, millelt Rootsi ametiühingud nõudsid Vaxholmis koolihoone renoveerimisel Rootsis kehtivate kollektiivlepingute järgmist. Läti ehitusfirmale, mis järgis Läti kollektiivlepingut, kehtestati blokaad. Ametiühingud nõudsid, et Rootsis töötades tuleb järgida Rootsis kehtivaid seadusi, tööandjad viitasid tööjõu vabale liikumisele Euroopa liidus. Konflikti keskmes oli töö hind.

Mitmel kohturingil jäi õigus Läti firmale ja Rootsi pidi oma seadusi kohandama.  Lex Lavali järgi oli ametiühingutel õigus nõuda vaid kollektiivlepingute miinimumtingimuste täitmist.

Praeguse valitsuse esitatud eelnõus visandatakse muudatuse jõustumist alates juunist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. February 2017, 15:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing