Türgist ega Rumeeniast Eestisse lindude ja linnuliha importi ei toimu, teatas Veterinaar- ja Toiduamet.
Euroopa Liit keelustab lindude, linnuliha ja sulgede impordi lisaks varem keelu saanud riikidele, Venemaale ja Kasahstanile, ka Türgist, seoses seal eelmisel nädalal avastatud lindude gripi juhtumitega. Lindude gripi kahtlus on püstitatud ka Rumeenias. Lõpliku vastuse peavad täiendavad laboruuringud andma lähipäevil.
Eestisse nimetatud piirkondadest linnuliha ega lindude importi ei toimu.
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) teostab lindude gripi üle regulaarset seiret. Uuritakse munakanade tootmiskarju ning muna- ja lihakanade sugukarja linde. Samuti on nüüd oktoobris-novembris ettenähtud sajalt metslinnult proovide kogumine ja uurimine. Lisaks sellele on VTA pöördunud Maksu- ja Tolliameti poole palvega pöörata tõsisemat tähelepanu riiki sisenevate reisijate pagasi kontrollimisele piiril ja ka lennujaamas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kodanikel, kes reisivad riikidesse, kus on lindude gripi juhtumeid tuvastatud, on soovitav vältida kontakte farmis peetavate lindude ja ka metslindudega. Eestisse tagasisaabumisel ei ole isikutel lubatud enne 48 tunni möödumist siseneda loomakasvatushoonetesse- ja rajatistesse (Loomatauditõrje seadus §7(4)). Samuti on loomapidajatel soovituslik hoida linde suletud hoonetes, et vältida võimalikke kontakte rändlindudega.
VTA tuletab meelde, et vastavalt ?Lindude gripi tõrje eeskirjale? on loomaomanik koheselt kohustatud haiguse kahtluse korral kohale kutsuma piirkonda teenindava volitatud veterinaararsti või järelevalveametniku, selleks, et lindude gripp kliiniliselt diagnoosida, proovid võtta, episotoloogiline uurimine teostada ning loomataudi leviku tõkestamiseks vajalikud kitsendused ja abinõud rakendada.
Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka kuna põhjustab lindude massilist haigestumist, suurt surevust ning ulatuslikku majanduslikku kahju. Lindude gripp on väga nakkav, ägedalt kulgev lindude viirushaigus, mille kliinilised tunnused on raske depressioon, isutus, munatoodangu tunduv vähenemine, harja, lokutite, näopiirkonna turse, täppverevalumid limaskestadel ning äkksurm. Lindude gripile on vastuvõtlikud kõik kodu- ja uluklinnud. Nakkusallikaks on haiged või haiguse läbipõdenud viirusekandjad linnud. Nakatumine toimub seedetrakti või hingamisteede kaudu. Haigete lindude ravi puudub. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud tapetakse ja hävitatakse.