Peeter Teder • 13. oktoober 2005 kell 22:00

Laovarude vähenemine tõstis vase hinda

Vase hind Londoni Metallibörsil tõusis, sest laovarud vähenesid ning andmed näitasid, et vähenemine võib veelgi jätkuda, langetades kättesaadava vase hulka.

Londoni Metallibörsil jälgitavad vase laovarud alanesid 2,3 protsenti ning moodustasid 69 150 tonni. See võrdub vähem kui kahe päeva ülemaailmse tarbimismahuga. Laost väljaviimiseks valmis oleva vase hulk on sellel nädalal kasvanud 13 protsenti. Vaske kasutatakse juhtmetes ja torutöödel.

?Me võime ilmselt oodata lähipäevil edasist langust,? ütles finantsuudisteagentuurile Bloomberg Societe Generale?i analüütik Stephen Briggs. Analüütikute hinnangul ei piisa toodetava vase hulgast ja tarbijad peavad kasutama metalli laovarusid. Briggs kirjutas eelmisel nädalal investoritele saadetud ülevaates, et tänavu jääb puudu 250 000 tonnist vasest. ?Ka spekulantide huvi ei paista lõppevat,? kirjutas analüütik. Metalli nõudluse ülejääk on aidanud vase hinnal tõusta sel aastal 25 protsenti.

Vase hind Londoni Metallibörsil kerkis 27 dollarit ehk 0,7 protsenti ning oli 3927 dollarit tonn. Enne laovarude andmete avaldamist kukkus metalli hind 3884 dollarini tonnist. Eile aga tegi vask läbi 1,8 protsendilise kukkumise, mis oli suurim viimase kahe nädala jooksul.

Teistest metallide hindadest tõusis alumiiniumi hind 0,4 protsenti, nikli oma langes sama palju. Tsingi, plii ja tina hind aga peaaegu ei muutunud.

Hetkel kuum