21. november 2005 kell 22:00

Hasartmängufirmasid tuleb kohelda võrdselt

Loto on samasugune hasartmäng nagu muud õnnemängud, sh kasiinod, ja neid peaks korraldama ühesuguste reeglite järgi. Seni see nii ei ole.

Eesti Lotole on loodud eelisolukord sellega, et lotomänge lubatakse reklaamida, õnnemänge aga mitte. Ammu oleks aeg samalt aluselt lähtuda ja kohelda Eesti Lotot ning õnnemängufirmasid kui äriühinguid ühesuguste kriteeriumide alusel. Loodan, et uue hasartmänguseaduse koostajad sellele tõsiselt mõtlevad ja sellega arvestavad.

Loto on nagu muudki õnnemängud äri, meelelahutus, vaba aja veetmise viis, harrastus. Aivar Lepa jutust jääb mulje, et Eesti Loto on kui mittetulundusühing, mille eesmärk on sisustada inimeste vaba aega. Paraku meenub Eesti Lotost eredaimana seik, et selle firma juhatuse endine esimees teenis märkimisväärse preemia, kui äriühing kenasti kasumisse viidi. Ilmekas tunnustus äriühingu, mitte MTÜ juhile!

Meedia võiks üldsusele tutvustada kasiinoäri põhimõtteid, siis saavad selgemaks kasiino ja lotomängu erinevused-sarnasused, head-vead või kumb on mängijale kasulikum, kas ca 50% tagasimaksega loto (vabandan, kui eksin) või 92?94% tagasimaksega kasiinod, mitmes külas pole veel terminale ega saa mängida lotot...

Kasiinosõltuvus on olemas, ei üritagi seda eitada. Küll aga on esimest Faktumi selleteemalist sõltumatut uuringut valdavalt kasiinosõltuvuse uuringuks peetud. Nii see ei ole. Meediaväljaannetes on valdavalt jäetud lisamata, et Faktumi uuring on koostatud hasartmängude ? õnne- ja osavusmängud, kihlveod, totalisaatorid ja loteriid ?, mitte ainult kasiinode sõltuvuse kohta. Toetan igati Lepa ettepanekut korraldada sõltumatu uuring, mis annab ülevaate mängusõltuvuse haardest ja sellest, millest konkreetselt inimesed sõltuvusse jäävad. Uuringu tulemused oleks hea alus seni hobi korras ja osalt Euroopa Liidu rahaga tegutsevate mängusõltuvuse uurimise ja sõltlaste võõrutamise asutuste tegevuse koordineerimiseks. Siis saaks seni killustunud ja segase süsteemi asemel luua ühtse ja professionaalse mängusõltlaste rehabilitatsioonisüsteemi.

Kõigest hoolimata ei oska ma Eesti Lotot pidada kasiinoäri otseseks konkurendiks ega soovi ka selle kadumist. Mõlemad on meelelahutusalad ja pigem täiendavad teineteist.

Autor: Enno Heinla

Hetkel kuum