Eestist saagu varjupaik maksupõgenikele

ÄP 10. veebruar 2006, 00:00

Tänane Äripäev kirjutab Jaapani ettevõtjast, kelle äriidee on vahendada jaapanlastele Eestis kinnisvara ning meelitada nad siia elama. Ühe müügiargumendina nimetab ta Eesti madalat maksukoormust.

Äripäeva arvates tuleb Eesti muuta riigiks, kuhu kõrge maksukoormusega maade jõukad kodanikud tulevad peitu maksude eest. Me võiksime pakkuda peavarju maksupõgenikele.

Mida tuleks sellise visiooni teostamiseks teha? Pakume kolm abinõud.

Esiteks. Veelgi jõulisemalt tuleb jätkata senist maksuideoloogiat ehk tulu teenimine tuleb maksustada võimalikult madala maksumääraga. Näiteks võiks tulumaksumäär olla 10 protsenti või veelgi väiksem. Tõenäoliselt ei saa me tulumaksu täielikult ära kaotada, sest sellega võivad kaasneda teiste riikide poolt erinevad sanktsioonid.

Tulumaks on oma sisult karistus tulude teenimise eest, millega me pärsime ettevõtlikkust.

Teiseks. Maksuseadusandlus peab olema lihtne ja reeglid peavad olema maksumaksjale kergesti mõistetavad. Mida vähem erandeid ja mida vähem maksuastmeid, seda parem. Selline mõtteviis on aga kahjuks võõras paljudele poliitikutele, sest erinevate maksusoodustustega saab valimistel püüda erinevaid huvigruppe.

Kolmandaks. Tuleb lihtsustada välismaalaste Eestisse elama asumist ehk meie viisapoliitikat, sest madal maksukoormus ja lihtne maksusüsteem aitab siia meelitada uusi jõukaid maksumaksjaid. Euroopa Liidu liikmesriikide puhul ei ole elamislubade ja viisade küsimus enam probleemiks, aga teiste riikide kodanike Eestisse elama või ka tööle asumist on võimalik veelgi lihtsustada.

Näiteks tänase Äripäeva kaaneloo kangelaseks olev jaapanlane soovitab Eestil kehtestada seenioride viisa, mis võimaldaks jaapani pensionäridel Eestis viibida praeguse kolme kuu asemel aasta. Hea lihtne idee.

Meie järjekordne üleskutse maksude alanemisele võib oponentidele tunduda naivistlik või ideaalne. Vasakpoolsed parteid peavad meie algatust tõenäoliselt vastutustundetuks, sest Eesti riigis on ju nii palju veel vaja ära teha ja kõige jaoks riigil raha ei jätku. Kindlasti on maksukoormuse vähendamise vastaste relvastus täienenud hiljutise naftareostuse näitega. Riigil pole raha, et keskkonnakahjusid vältida ja tekkinud kahjusid avastada ning kiiresti likvideerida. Seetõttu võib maksude alandamise ettepanekutega välja tulija tunduda riigireeturina.

Aga jätame emotsioonid kõrvale. Maksude alandamine on end juba ammu ära tõestanud kui kõige tõhusam retsept rikkuse suurendamiseks. Palju vaidlusi tekitanud ettevõtete investeeringute maksuvabastuse järel suurenesid hüppeliselt ettevõtete investeeringud, loodi uusi töökohti, ettevõtete äritegevus muutus kasumlikuks ning lõpptulemusena riigi maksulaekumine paranes. Sama toimus pärast seda, kui otsustati tulumaksumäära alandada 24 protsendile. Mingit müstilist "auku" pole riigieelarvesse tekkinud, vastupidi - eelarve tulud laekuvad üle.

Meil tasub jätkata sissetallatud rada. Maksusüsteem tuleb muuta nii atraktiivseks, et välismaalased soovivad suurema osa aastast siin veeta ja neist saavad Eesti residendid ehk käivitame uute maksumaksjate impordi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing