Kertu Ruus • 28. september 2006 kell 5:35

Eesti asjur Kanadas: kauaaegne töö viis sihile

Eesti asjur Kanadas Rasmus Lumi ütles Äripäevale, et viisavabaduse saavutamiseks Kanadaga oli kaua vaeva nähtud ning lõpuks jõudis see aeg kätte.

"Selle nimel oli aastaid tööd tehtud ning koostöös Euroopa Komisjoniga oli see töö palju lihtsam," nentis Lumi. Eesti kodanikud ei vaja Kanadasse sisenemiseks enam viisat alates eilsest.

Lumi sõnul pole Eesti poolele veel ametlikult teada antud, millised on täpselt meie viisavabaduse tingimused. Tavaliselt tähendab see võimalust külastada riiki viisavabalt 90 päeva. Kanada kodakondsus- ja migratsiooniameti pressiesindaja Melanie Carkner täpsustas, et Eesti kodanikele pole ette nähtud kindlat riigis viibimise piiraega, selle otsustab piirivalveametnik.

Otsuse tegi eile teatavaks Kanada kodakondsus- ja migratsiooniminister Monte Solberg. "Kanada Eesti kohta läbi viidud analüüs näitab, et nad on viisavabaduseks valmis," märkis Solberg eile välja saadetud Kanada kodakondsus- ja migratsiooniameti pressiteates. "Kanadas on suurim eestlaste kogukond väljaspool Eestit ning meil on tugevad kaubandus- ja turismisidemed. See otsus aitab seda suhet tugevdada," lisas ta.

Kanada arvestas Eestile viisavabadust andes mitmeid ühiskondlikke ja poliitilisi näitajaid: isikute liikumine, julgeolek, institutsioonide ja majanduse areng, inim- ja sotsiaalsed õigused, viisadest keeldumise protsent, passivõltsingute arv jne. Leiti, et Eesti kujutab Kanada jaoks minimaalset julgeoleku- ja terviseriski, märkis Carkner.

Eesti asjur Kanadas Rasmus Lumi ei oodanud suurt eestlaste külastatuse suurenemist, sest Kanada on Eestist kaugel ning sinna reisimine kallis, kuid tundis rõõmu, et soovijatele reisimine lihtsustub.

Eesti on esimene uutest ELi liikmesriikidest pärast Sloveeniat, kellele viisavabadus anti.

Hetkel kuum