Kunstikelm varastas inimestelt 700 000 kr eest kunstiteoseid

27. oktoober 2006, 11:11

Prokuratuur saatis kohtu ette füüsilisest
isikust ettevõtja Matti, keda süüdistatakse viie aasta jooksul 13 inimeselt ligi
700 000 krooni väärtuses kunstiteoste välja petmises või varastamises, teatas
Põhja ringkonnaprokuratuur.

Kunstiklem Mattit süüdistatakse kunstiteoste ebaseadusliku ostu, müügi ja vahendamisega tegelemises. Samuti 13 inimeselt ligikaudu 700 000 krooni ulatuses kunstiteoste väljapetmises või varastamises.

Kannatanud esitasid kriminaalasjas tsiviilhagid suurusjärgus 428 000 krooni, millest Matti on 2006. aasta jooksul hüvitanud umbes 100 000 krooni. Matti esitles end kannatanutele kui kunstikaupmeest, osadel juhtudel ka kui olematu kunstigalerii omanikku, ning tegi kannatanutele neile kuulunud kunstiteoste kohta müügipakkumise. Lepingus märgitud ajaks Matti reeglina raha ei tasunud või tasus kokkulepitud summa osaliselt ning omastas kunstiteosed. Samuti pettis Matti ühelt kannatanult 2003. aasta septembris välja Ants Laikmaa pastelli "Vana Läänemere talu", mille ta lubas restaureerida ja seejärel tagastada.

Tegelikkuses müüs Matti toona 70 000 krooni väärtuseks hinnatud pastelli umbes 20 000 krooni eest edasi ning tõi kannatanule tema korduvate nõudmiste peale teos tagastada hoopis pastelli võltsingu. Kuigi originaalteos müüdi seejärel veel mitmeid kordi edasi, õnnestus politseil algupärase pastelli asukoht kindlaks teha ning selle viimane ostja andis kunstiteose vabatahtlikult vlja.

Ajavahemikul 2000-2005 sattus hinnalisematest kunstitoestes ebaseaduslikult Matti valdusesse lisaks näiteks ka Ado Vabbe akvarell "Rüütel raudrüüs", mitmed Eduard Wiiraldi graafilised lehed ("Akt", "Monika", "Naine rätikuga", "Tiiger, "Püha õhtusöömaaeg" jt), mitmed Aleksei Sokolovi, Ülo Sooster ja Jaan Tuulingu teosed. Põhja politseiprefektuuri poolt läbi viidud kohtueelsel uurimisel põhjendas Matti oma ebaseaduslikku tegevust rahaliste raskustega, mis takistasid tal kannatanutele kunstiteoste eest õigeaegselt tasuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2006, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing