Muuda Eesti kiire areng enda tuluks

ÄP 14. november 2006, 00:00

Äripäeva hinnangul peegeldab Tallinna börsil toimuv Eesti kiiret majandusarengut ja kõige parem võimalus majanduskasvust osa saada on investeerida börsile.

Tänane Äripäev toob esile viis ettevõtet, mille aktsiad on viimasel aastal kiiresti tõusnud ja teinud tuhanded väikeinvestorid jõukamaks. Meie hinnangul ei ole veel hilja rongile hüpata.

Kindlasti mitmed lugejad ütlevad tänast Äripäeva lugedes, et börsikrahh pole enam kaugel, sest Äripäev on börsil toimunust joovastusse sattunud. Nad meenutavad 1997. aasta börsikrahhi ja soovitavad hoopis aktsiad maha müüa.

Toimetus sellise seisukohaga ei nõustu. Meie tänast olukorda ei saa võrrelda 1997. aasta börsikrahhi eelse ajaga.

Esiteks seisab Eesti majandus praegu palju kindlamatel jalgadel, kui üheksa aastat tagasi. Jah, analüütikud eesotsas Maris Lauriga Hansapangast ning Eesti Panga meeskonnaga ennustavad, et majanduskasv aeglustub. Kõige mustema stsenaariumi kohaselt jääb kasvutempo ülejärgmisel aastal 5-6 protsendi piiresse.

Võrreldes ülejäänud Euroopaga on aga ka viieprotsendine arengutempo väga hea. Lisaks ei ole praegu veel märke, et majanduses toimuksid järsud muutused halvemuse poole. Kui te usute Eesti majandusedu jätkumisse järgmisel aastal, tasub sel aastal soetada jõulukingiks aktsiaid ja teha see investeering vähemalt aastases perspektiivis.

Teiseks ei osteta börsil praegu kõike, mis n-ö liigub. Heaks näiteks on Tallinki aktsia, mis püsib vaatamata üleüldisele börsivaimustusele paigal. Teine negatiivne näide on Norma, mis samuti ei suuda investorite meeli rõõmustada.

Börsil on hinnas sellised ettevõtted, mille kasvutempo ületab Eesti üldist majanduskasvu, ning mis kavatsevad oma tegevust laiendada või on juba laienenud välisturgudele. Sellised ettevõtted on Baltika, Olympic, Eesti Ehitus ja Tallinna Kaubamaja. Nende firmade juhid ja suuromanikud on suutnud tekitada investorites kindlustunde.

Muidugi tuleb olla alati valmis selleks, et kõik eesmärgid ei täitu ja seetõttu võivad täna häid äritulemusi näitavad ettevõtted investorite ootusi petta ning nende aktsiad langeda.

Eesti väärtpaberiturul toimuv sõltub paljus suurte välisinvestorite meeleoludest. Kui nende jaoks on hinnatõus olnud kiire, asuvad nad aktsiaid müüma ja börs pöördub langusesse.

Toimetus on aga Eesti tulevikuväljavaadete osas optimistlik ja usub, et täna on Tallinna börsil mitu ettevõtet, mille tegevusse ja juhtkonda tasub panustada. Börsi plussiks on kinnisvarasse raha paigutamise kõrval ka see, et kui investori ootused ei täitu, on tal võimalik investeeringust kiiresti loobuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing