22. november 2006 kell 5:32

Venemaa tollid piiravad puiduvedu

Venemaa kava tõsta lähiaastatel järsult toorpuidu eksporditolle muudab Eesti puidutööstusele Venemaalt toorme importimise kalliks.

Impordivajadust aitaks vähendada Eesti oma metsa tõhusam majandamine.

Kuu aega tagasi tele-eetris küsimustele vastates lubas president Vladimir Putin piirata toorpuidu väljavedu. Eile kirjutas ajaleht Kommersant, et kava on valmis. Tuleva aasta 1. märtsist kuni aastani 2010 plaanib Venemaa toorpuidu eksporditolle tõsta igal aastal 30%, kuni need moodustavad 20% kauba tolliväärtusest. Toorpuidu eksporditollid kerkiskid 4 eurolt vähemalt 24 eurole tihumeetri eest.

See on halb uudis Eesti puidutööstusele, mis impordib ligi 50% toormest Venemaalt. "Osa hinnatõusust tuleb kindlasti katta Eesti saetööstustel, sest Vene eksportijad kogu tõusu alla ei neela," ütles Stora Enso Metsa juhataja Rait Hiiepuu.

"On selge, et kui tollimaks on 24 eurot, siis sellise hinnaga keegi palki ei too," ütles ASi Finnforest Eesti juhataja Tõnu Ehrpais. Kui aga praegune saetööstustele suhteliselt soodne konjunktuur püsib, kannataks 10 euro tasemel veel Venemaalt importimist jätkata.

Metsanduse arengukava järgi suudaks Eesti metsade jätkusuutlik majandamine aastas toota 3-3,5 miljonit tihumeetrit saepalki, mis kahandaks impordivajaduse 15-25%-le. Kava järgi on aastane optimaalne raiemaht 12,6 miljonit tihumeetrit, tegelik maht aga üle poole väiksem. Ettevõtjate sõnul on selle põhjuseks nii populistlikud poliitikud, kes on raiemahud liiga väikseks kärpinud, kui ka passiivsed erametsaomanikud.

Hetkel kuum