Alexela kaebas Oiltankingi kohtusse

22. detsember 2006, 12:51

Oiltanking Tallinna väikeaktsionär Alexela
Logistics algatas kohtus hagid Oiltanking Tallinna vastu, kuna ei ole 20%
aktsiate omanikuna saanud ka kõige elementaarsemat informatsiooni ettevõtte
kehva majandusliku seisu kohta, teatas ettevõte.

Oiltanking Tallinn ei suutnud kuude kaupa esitada majandusaasta aruannet, mis tulnuks seaduse järgi esitada käesoleva aasta juunis. Nüüdseks esitatud puudulikkust aruandest selgub, et ettevõte käive kahanes 2005. aastal rohkem kui kaks korda 160lt miljonilt kroonilt 70-le miljonile kroonile ning 15 miljoni kroonisest kasumist sai 40 miljoni kroonine kahjum. Osaluse endine omanik oli esindatud ka ettevõtte nõukogus, kuid omandi vahetudes kasutas Oiltanking juhust ja üritas jätta Alexela Logisticsi nõukogust välja, selgitas Alexela Logisticsi esindaja, vandeadvokaat Jaanus Mody.

“Väikeaktsionärile ei ole võimaldatud vähegi sisulist informatsiooni niisuguste majandustulemuste kohta, mis tekitaksid igas aktsionäris küsimusi olukorras, kus majandus kasvab ja transiidisektori ettevõtetel valdavalt läheb väga hästi,” kommenteeris Mody. Ta lisas, et majandusaruande kohaselt on peamisteks kahjumi allikateks valuutakahjumid, intressid ja muud ettevõtte enamusaktsionäri Oiltanking’iga seotud seltsidele tehtud väljamakseid – nimetatud kummaliste kulude kohta ei anta aga mingeid selgitusi. Ka ei selgitata, kuidas juhtus käibe drastiline kukkumine, mida võetakse ette tulevikus jne. “On pretsedenditu, et me peame taotlema kohtult, et saaksime 2007. aastal infot 2005. aasta kohta,” ütles ta.

"Vastuseks küsimusele, miks 2005. majandusaasta aruanne esitati üle kolme kuu peale seadusega ettenähtud tähtaega saime Oiltanking’u esindajalt vastuse, et see oli seotud Alexela aktsionäriks saamisega. Arvestades, et mingit infot ei anta, on vägagi võimalik, et suuraktsionär lihtsalt üritab Alexela osalust väärtusetuks muuta,” kommenteeris Mody. "Oiltanking’u esindajad on alates oktoobri algusest lubanud anda infot nii Alexelale kui kohtule. Eilseks kohtuistungiks ei olnud ikka midagi esitatud – esindaja lihtsalt tegi kõik võimaliku, et asja arutamist edasi lükata. Ka on kummaline, et aktsionär ei tunnusta Äriseadustikku, mille kohaselt loetakse isikuvalimistel valituks enim hääli saanud kandidaat ehk suuraktsionäri poolt jõuga vastuhääletamine ei oma õiguslikku mõju. Austusväärse kontserni puhul ei ootaks, et tema esindajad ei pea ei aktsionäride õigusi ega isegi omaenda antud lubadusi millekski ning eelistavad postitada kirju, mille kohaselt neil justkui ei olekski kaasaktsionäri."

“Oiltanking GMBH-le pakuti seaduslikku võimalust kasutada Alexela poolt aktsiate omandamise suhtes ostueesõigust. Samuti on Alexela pakkunud ka hilisemalt nii enda aktsiate müüki kui Oiltanking GMBH aktsiate omandamist. Oiltanking GMBH on praktiliselt kõikidest läbirääkimistest keeldunud. Keegi ei saa ega üritagi suuraktsionäri sundida kaasosalust lõpetama – küll aga peab sellisel juhul kaasaktsionäri elementaarseid õigusi austama. Asjaolu, et Oiltanking GMBH peab kohtusse pöördumist lubamatuks ning kasutab seevastu jõu- ja laimumeetodeid, viitab, et nad ei käsitle Eestit tsiviliseeritud riigina,” nentis Mody. “Õnneks lubab Äriseadustik aktsionäridele võrdseid õigusi ning jääb üle loota, et kohus saab õiguseid ka kiiresti tagada.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2006, 12:51
Otsi:

Ava täpsem otsing