Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Rootsi teadlased: Estoniasse tulvas 1200 tonni vett minutis
Göteborgi Chalmersi ülikooli teadlased
jõudsid järeldusele, et uppuvasse Estoniasse tuli vett sisse kaks korda rohkem
ja kiiremini kui laevanduskomisjoni ametlik raport väidab.
Valitsuse tellitud uurimist juhtiva Claes Källströmi sõnul tuli Estonia autodekile vett sisse 1200 tonni minutis - see järeldus on vastuolus laevanduskomisjoni raportiga, mille kohaselt tuli ärarebitud visiiriga laeva minutis sisse 300 – 600 tonni vett, vahendab Päevaleht Online.
Claes Källström selgitas: "Me oleme kindlad, et laeva tuli sisse palju, palju rohkem vett, kui laevanduskomisjoni raportis kirjas on". Täpset vee hulka on oluline teada seepärast, et kui vesi voolas autodekile, aga sealt välja enam mitte, siis oli kogu uppumisprotsess kiirem kui seni arvatud.
Rahvusvahelise laevahukukomisjoni JAIC-i raport väidab, et Estonia hukkus tormi käes lahti tulnud autodeki vöörivisiiri tõttu. Chalmersi uurijad ei eita vöörivisiiri osatähtsust, kuid kinnitavad, et Estonia uppumisel tungis laeva nii palju vett nii ruttu sellepärast, et vett tuli sisse ka mujalt kui vöörivisiiri avast.
Keskerakonna fraktsioon algatas täna
Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamise parvlaeva Estonia uppumise põhjuste ja
sellega seotud asjaolude väljaselgitamiseks, teatas Keskerakond.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.