Pealinna homne nägu kujuneb täna

ÄP 21. veebruar 2007, 00:00

Tänane Ehituse erileht kirjutab, et Tallinna linnaplaneerimise ametis valmib peagi planeering, kus on kõrghoonete piirkondadega pealinnas.

Äripäev leiab, et kava loomise fakt on linnaplaneeringus oluline samm, mille olulisemad mõjud avalduvad alles aastate pärast. Selle kokkuleppega kujundatakse Tallinna nägu mitte ainult täna, vaid ka aastate pärast. Sama oluline on näiteks kokkulepe, mis lubab vanalinna uusi maju ehitada vaid sõjas hävinud hoonete kruntidele. Ehkki Tallinna kilukarbilt tuntud sümbolvaade on pidevalt muutunud ning jääb seda tegema ka tulevikus, sest moodne arhitektuur annab vanalinna kõrval üha enam tooni, aitab teadlik planeerimine vältida panoraami arenemist omasoodu. Vaate kandvaim osa - vanalinn - peaks jääma moodsast arhitektuurist puutumata ning tuleb hoolitseda, et ta paistaks enim esile ka tulevikus.

Planeerimine on ühelt poolt vajalik linna visuaalse tasakaalu hoidmiseks, teisalt ei ole hooned ega piirkonnad ainult äri või kinnisvara. Majadel ja linnaosadel on ka sisuline roll täita. Linnajaod on jagatud piirkondadeks: kus elatakse, kus töötatakse, kus lõõgastutakse. Et tallinlased end kodulinnas hästi tunneksid, tuleb piirkondi tasakaalus arendada. Kõige hästi minekuks plaanidest siiski ei piisa. Linna planeerimine nõuab ranget suhtumist. Et aastaid Kadriorus seisnud kahe puithoone vahele ühekorruselise maja rekonstrueerimise sildi all rajada püütud kuuekorruselise elu- ja ärihoone karkass pärast kohtulahinguid siiski lammutatakse, on hea näide karmist korrast.

Sellised jõulised võtted ning kompromissitu suhtumine rikkumistesse aitavad ehituse planeerimise turul korda luua. Vaid mõnekümne tuhande kroonisest trahvist või heast usust kiiresti kasvaval meeletute kasumitega kinnisvaraturul lohakate või hooletute ohjeldamiseks ei piisa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing