Lihtsad päevad

Heikki Haldre 23. veebruar 2007, 00:00

Mõeldes kuuldule kaupluses, tundub, et tahaksin kurta. Tänapäeva tehnika areneb sedavõrd kiiresti, et mõnikord tunnen, et täna ostetud asi on homseks juba vananenud. Või vaadates neid uusi ja üha keerukamaid asju, olen ehk mina see, kes on vananenud.

Õnneks tähistab maailm aga päevi, mis peaks elu kõigil lihtsamaks tegema - näiteks imelihtne päev, mis saabub 27. veebruaril. Kuigi sellel päeval on sama keeruline leida lihtsaid asju kui teistel päevadel, mõtlen lihtsalt sellele, kuidas keerulised asjad tulevikus lihtsamaks muuta.

Üsna lihtsad on seevastu vanad asjad. 2. märtsil - vanakraami päeval - valin vanamoodsal telefonil sõbra numbri ja lobisen olnust. Lihtsa olemisega telefoni taga on aga väga keeruline tehnoloogia: tänu sellele saan ka kõned kaugeimasse maailma punkti teha täiesti tasuta.

Disainer Maxim Velcovsky on samuti eeskujuks võtnud väga lihtsa asja - igapäevase plasttopsi. Käsitööna klaasi vormitult on lihtne plasttops tõstetud kultuseseme auhinnalisele kohale. Neid klaase soovitan kokku lüüa 24. veebruaril - vabariigi aastapäeval - ning mõelda sellele, kui keeruline on juhtida riiki, et elu Eestis oleks lihtne.

Sama päev on eestlaste rahvakalendris kirjas ka madisepäevana. Eriti kardeti sellel päeval usside ja putukate pärast. Praegusel ülepolitiseeritud ajal tundub selline kartus ikka veel aktuaalsena. Ohtlikuks peeti sellel päeval terava eseme kasutamist: siis pidi suvel sagedasti ussidega kohtuma. Pole vaja ussi karta, kui taskus on maailma suurim Šveitsi armee nuga. Selle peaaegu saja tööriista hulgast leiab rohu ka ussimeelse vastu.

Eestlaste rahvakalendris vanakraamipäev puudub - ju on meil vanakraami sedavõrd palju, et see mäletamist ei vääri -,

küll aga peame me päeva, mis seotud maise tee lõpuga. Korjusepäeva 12. märtsil meenutab Uono ideaalne kirst, mille vorm on ajatu ja samas väga lihtne.

Vaatan kella, mis on saamas varsti neli. "Varsti neli," teatab kiri Talusi Abouttime kella klaasil. Kiirustamata jalutan kohtumisele, mille oleme leppinud kokku umbes täistunniks. Tunnen, et täna on olnud üsna lihtne päev.

Heikki Haldre kirjutab blogi "Materialist - asjade kultus" materialist.netikuller.ee/

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing