Äripäev soovitas oma eilses juhtkirjas parempoolsetel erakondadel seljad kokku panna ning valitsus moodustada. Me ei teadnud siis veel lõplikke valimistulemusi. Nüüd on tulemused selged ning need ütlevad, et parempoolne valitsus on võimalik.
President Toomas Hendrik Ilves teeb valitsuse moodustamise ülesandeks Andrus Ansipile kui valimised võitnud erakonna esimehele, kes osutus ka kõige populaarsemaks poliitikuks.
Reformierakonnal ning Isamaa ja Res Publica Liidul on kahe peale kokku 50 kohta Riigikogus. Reformierakonna juhtfiguurid Ansipiga eesotsas vihjasid üleeile valmisstuudios, et neil ei ole midagi IRLiga koostöö ega ka sellesse nn sotsiaalse mõõtme lisamise vastu ehk siis võimu kindlustamiseks valitsusliitu sotside kaasamise vastu.
Sotsiaaldemokraadid võtaksid koostööpakkumise ilmselt meeleldi vastu, sest nad ei ole tükk aega saanud täita seda eesmärki, mis on igal erakonnal - teostada võimu. Selle nimel ei pea sotsid loobuma kõigist oma lubadustest, sest neil on ühiseid eesmärke Reformierakonna ja IRLiga. Seega kolmikliidu taassünd on võimalik. Ja sel liidul oleks uues Riigikogu koosseisus 60 kohta.
Täpselt sama palju oleks kohti, kui Reformierakond teeks koalitsiooni senise suurima partneri - Keskerakonnaga. Reformistide viide sotsiaalse mõõtme lisamisele võis käia ka Keskerakonna kohta. Valimistulemusi on tõlgendatudki kui usalduse avaldust praegusele võimuliidule. See oleks kaalukas argument selle liidu jätkumisele. Ilma Rahvaliiduta.
Toimetuse meelest näitavad valimistulemused aga sedagi, et Keskerakonnal on väga kindel toetajaskond - eelmistel Riigikogu valimistel 2003. aastal saavutas see erakond parlamendis 28 kohta, nüüd 29. Reformierakond on aga tänu oma tulumaksureformile ja vanemapalgale toetajaid järjest juurde võitnud. Toimetus usub, et Reformierakonna toetajaskond suureneks veelgi, kui ta viiks ellu oma poliitikat kärpimata kujul - lõpetaks tulumaksureformi, sh vabastaks maksust ka eraisikute investeeringud.
Stabiilne vaikelu liidus Keskerakonnaga, tõsi, andis reformistidele 12 kohta parlamendis juurde. Aga kui Ansip valib ka nüüd mugava kooselu Keskerakonnaga, Reformierakonna toetajaskond hoopis kahaneb. Elas ju lahkuv valitsus vana rasva peal - praegusele edule pani aluse Mart Laari valitsuse valitud liberaalne majanduspoliitika ja Reformierakonna tulumaksureform. Kunagi oli vaikelu ehk õigustatudki, aga valijad andsid pühapäeval märku ka oma ootustest muudatuste järele. Neid saab Reformierakond ellu viia vaid koos IRLiga.
Et see rasvakiht ära ei kuluks ja pigem kasvaks, ei saa valitsuses olla koos vastandlikud jõud, mis igasuguse liikumise halvavad. Teame ju väga hästi, mis juhtub inimesega, kes tervisespordi tegemise asemel diivanil vedeleda eelistab.
Ansipil on nüüd võimalik näidata Eesti inimestele, et elu saab paremaks muuta ka paremjõududega. Sellist väljakutset ei saa ju vastu võtmata jätta.
Autor: ÄP