Andres Allikmäe - 25 aastat eluülikoolis

Ketlin Priilinn 07. märts 2007, 00:00

Allikmäe sõnul jõudis ta oma praegusele positsioonile pideva firmasisese arengu tulemusena.

"Olen siin läbinud väga palju ametiposte," kinnitab ta. "1982. aastal tulin tollasesse Harju KEKi inseneriks, seejärel tegelesin mõnda aega automaatikaga. Tollal oli hästi oluline ka varustuse hankimise pool, mistõttu tuli palju reisida mööda Nõukogude Liitu." Harju Elektri juhatuse esimehe ametikohal on ta töötanud alates 1999. aastast.

Kolleegide kohta jagub Allikmäel vaid kiitvaid sõnu. "Minu jaoks on olnud suur õnn töötada nii pikka aega sedavõrd toredate inimeste keskel, pean seda parimaks eluülikooliks," ütleb ta. "See 25 aastat on olnud äärmiselt põnev aeg, nende aastate jooksul on kogunenud tohutult nii emotsionaalset kui ka sotsiaalset kapitali ja mul pole kordagi põhjust kahetseda, et just siin oma karjääri olen arendanud."

Harju Elektri peamiseks ärifilosoofiaks peab Allikmäe seda, et püütakse oma alal alati parimat pakkuda.

"Väärtustame nii oma kliente kui ka koostööpartnereid, nii töötajaid kui ka aktsionäre," räägib Allikmäe. "Ütleksin, et meie praeguse majandusedu on taganud mõistlikud otsused ja õigustatud riskide võtmine. Oleme alati jäänud oma valdkonnale truuks ja seisnud nii oma firma kui ka töötajate eest - see on aidanud neid ka väga palju motiveerida."

Andres Allikmäe kinnitab, et ettevõtte konkurentsis püsimiseks tuleb seda kindlasti pidevalt edasi areneda.

Eks sellest põhimõttest lähtuvalt sündis 1997. aastal ka otsus Harju Elekter börsile viia.

"Sügisel on meil täitumas kümme aastat Tallinna Börsil," märgib Allikmäe. "See oli juhtide ja omanikeringi ühine ja üksmeelne otsus. Tahtsime läbi avaliku tähelepanu luua ettevõttele juurde uusi võimalusi ja eeldusi edaspidiseks arenguks."

Ta ütleb, et ettevõttesiseselt tõi aktsionäride osalus juurde likviidsust ja motiveeris inimesi rohkem tööle, kuna tunti end rohkem omanikuna kui varem.

Harju Elekter teeb 2001. aastast tihedat koostööd Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondiga, toetades energeetikateaduskonna üliõpilasi Harju Elektri stipendiumitega. Eelmisel aastal sai ettevõte ka Kuldsponsori nimetuse.

"Oleme endale südameasjaks võtnud toetada tulevasi insenere ja üldse tehnilist haridust," kinnitab Allikmäe. "Eesti ühiskond on kaldunud peamiselt humanitaarhariduse poole, aga vaja oleks arendada ka inseneriteadmiste põhist Eesti majandust - seetõttu teeme kõik endast oleneva, et osaleda arendusprojektides."

Kui ASi Harju Elekter aktsiad kümne aasta eest Tallinna Börsil noteeriti, jäi firma kasum natuke alla 15 miljoni krooni aastas, praegu ulatub see juba 150 miljoni kroonini, mis tähendab umbes kümnekordset kasvu.

Andres Allikmäe leiab, et töö juures juhime ise oma aega, ent vabal ajal oleks tunduvalt meeldivam lasta ajal ennast juhtida.

"Hobisid on mul päris mitu, aga iseenesest võiks neid koguni veelgi rohkem olla," arvab ta. "Talvel lummab mind mäesuusatamine, suvel sõidan rattaga. Üldse on igasugune tervislik ja sportlik tegevus mulle alati meeldinud."

Allikmäe lisab, et loomulikult on vabal ajal omal kohal ka teater, muusika ja kino. Viimasel ajal on järjest rohkem hakanud huvi pakkuma golf.

Andres Allikmäe sõnul püüab ta olla ka eraelus võimalikult uudishimulik, palju reisida ning ammutada üha uusi kogemusi. Samuti armastab ta väga veeta aega oma pere ja lähedaste seltsis.

"Inimeste vahelised suhted ja uued elamused ongi just see, mis elus jõudu annab," on ta veendunud.

Andres Allikmäe oli minu üliõpilane ning ta on jäänud nendest aegadest meelde väga aktiivse inimesena. Seda muide ka ühiskondliku ettevõtlikkuse poole pealt. Selline on ta ka praegu.

Allikmäe on kogu ülikoolile järgnenud aja olnud väga aktiivne vilistlane, meie ülikooli arengufondile on Harju Elekter andnud tohutu panuse üliõpilastele stipendiumite väljastamise näol.

Kindlasti on sellel hindamatu väärtus insenerierialade populariseerimisel ja ühiskonnas au sisse tõstmisel.

Mulle teeb suurt rõõmu, kui näed, et endine üliõpilane ei ole oma alma mater'it unustanud.

Mul on ka siiralt hea meel, et Andres Allikmäe tõus karjääriredelil on olnud nii silmapaistev ja temast on saanud sedavõrd edukas ettevõtja.

Tunnen Andres Allikmäed juba päris pikka aega, oleme tuttavad juba alates kaheksakümnendate keskpaigast.

Mul ei tule meelde ühtegi teist sellist tuttavat, kes oleks sedavõrd osavõtlik inimene - kui kuulata, kuidas ta räägib oma perest, sõpradest ja töötajatest, siis see tohutu hoolivus ja pühendumine on midagi väga erakordset ning mulle on see jätnud äärmiselt sügava mulje.

Oma töötajatele läheneb ta alati individuaalselt ja leiab aega, et neid ära kuulata. Andres Allikmäel jagub üllatavalt palju tähelepanu pisiasjadele, mis puudutavad tema sõpru ning iseäranis muidugi peret.

Minu meelest on see üksjagu harukordne, et temas on nii palju empaatiat. Väga tore inimene ja suurepärane sõber.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing