Soome parlamendivalimistel saavutas napi võidu
Keskerakond (Keskusta), kuid teise tulemuse saavutanud Koonderakond (Kokoomus)
sai kõige enam parlamendikohti juurde, vahendas ETV 24.
Keskerakond kogus 23,1% häältest, saades parlamendist 51 kohta, mis on senisega võrreldes nelja võrra vähem.
Keskerakonna esimees peaminister Matti Vanhanen ütles, et ei uskunud ühelgi hetkel, et erakond võiks jätkata suurima parlamendiparteina. Ta lausus, et tegemist on esimese korraga alates 1960. aastate algusest, kui Keskerakond on suutnud hoida valimistel suurima partei positsiooni ning rõhutas, et opositsioonil on kergem võita, kui valitsusparteil oma kohta hoida.
22,3% valijate toetuse saanud Koonderakond saab uues paralamendis senisest kümme kohta rohkem, kokku pääseb nende esindajaid Eduskundasse 50.
Erakonna esimees Jyrki Katainen nimetas parteid valimiste suurimaks võitjaks ning tema hinnangul ei tohiks neid valitusest kõrvale jätta. "Kui lõplik tulemus on nii positiivne, siis peab see paistma ka valitsuse koosseisust. Kui me ei ole valituses sellise tulemuse järel, siis nõuab see võistlejatelt eriti vägivaldseid abinõusid," lausus Katainen häältelugemise käigus.
Tema kinnitusel väljendasid valijad oma soovi muutuste järele Koonderakonna kaudu.
Valimiste kõige suuremaks kaotajaks on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDP), mis kogus 21,4% häältest ja kaotas kaheksa saadikukohta. Kokku pääses SDP esindajaid parlamenti 45.
Kaks saadikukohta kaotas Vasakliit (Vasemmistoliitto), mille ridadest pääses paralamenti 17 inimest (8,5% häältest).
Võrreldes eelmiste valimistega said parlamendikohti juurde nii rohelised (Vihreät), saades 8,5% häältest ja senise 14 parlamendikoha asemel 15, Rootsi Rahvapartei (RKP), saades 4,5% häältest ja üheksa kohta kaheksa asemel kui ka Põlissoomlased (Perussuomalaiset), kogudes 4,0% häältest ja saades viis saadikukohta senises kolme asemel.
Kristlikud Demokraadid (KD) kogusid 4,9% häältest ning ka uues parlamendikoosseisus on neilt seitse esindajat nagu seni.
Valimistel kandideerinutest sai enim hääli Koonderakoda kuuluv Sauli Niinistö, kogudes 60 498 häält, mis on läbi aegade Soome kõige suurem tulemus.
Valimistel osales 67,8% hääleõiguslikest Soome kodanikest.