Usalduse reetjat karistatakse

Indrek Teder 04. aprill 2007, 00:00

Kuigi alats 15. märtsist on kehtetu ametiseisundi kuritarvitamine, on samast ajast jõus väga laialdane süüteokoosseis - usalduse kuritarvitamine (KaRS N 217-2).

See seadus ütleb, et kui isik on ebaseaduslikult kasutanud ära seadusest või tehingust tuleneva teise isiku vara käsutamise või teisele isikule kohustuse võtmise õigust või rikkunud teise isiku varaliste huvide järgimise kohustust ning on sellega tekitanud suure varalise kahju (s.o üle sajakordse kuupalga alammäära) ja kui puudub omastamise süüteokoosseis, karistatakse teda rahaliselt või kuni viieaastase vangistusega. Kui sama teo on toime pannud juriidiline isik, on karistus rahaline (kuni 250 miljonit krooni).

Ääremärkusena rõhutaksin, et juriidilise isiku vastutusele võtmine ei välista teo toime pannud füüsilise isiku vastutusele võtmist. Praktikas kohaldatakse vastutust reeglina mõlemale isikule.

Ja seda ei kohaldata mitte ainult ametiisikutele, vaid väga laiale isikute ringile - juhatuse ja nõukogu liikmetele, samuti avalikus teenistuses, töösuhtes või muus lepingulises suhtes olevatele isikutele. Oluline on, et kohustus tuleneb seadusest või lepingust, rikkumine on tahtlik ning põhjustab suure kahju.

Positiivne on, et süüteokoosseis käsitleb ainult varalist kahju ja mitte paljuvaieldud määratlemata mittevaralist kahju.

Lai süüteokoosseis annab võimaluse käsitleda tegu sisuliselt, määratledes selged ja konkreetsed kriteeriumid. Süüteo sooritaja ei saa pugeda selle taha, et juriidiliselt (formaalselt) on kõik korrektne. Kuigi - loodan, et seda ei juhtu - ei ole välistatud ka sellise normi n-ö liiga laialdane sisustamine.

Nii saaks näiteks ka äriliste riskide võtmist ja lepingu mittejärgimist käsitleda kuriteona. Seda tingimusel, et on tekkinud suur varaline kahju. Samal ajal ei ole oluline, kas teo sooritaja sai kasu või mitte. Piltlikult öeldes saab haamrit kasutada nii naela seina löömiseks kui ka inimese tapmiseks. Sõltub kasutajast.

Kindlasti tasuks igal äris tegeval isikul meeles pidada elementaarset hoolsust ja lojaalsuskohustust, kuna põhjendamatu riskide võtmine võib kaasa tuua karistuse. Sisuliselt samad põhimõtted kehtivad ka lepingulistes suhetes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing