Eile tehti samm gaasikartelli poole

Sirje Rank 10. aprill 2007, 00:00

Maailma suurimate maagaasivarudega Venemaa, Iraani, Katari ja veel 11 riigi ministrid otsustasid moodustada kõrgetasemelise komisjoni, mis hakkab jälgima gaasi hinna kujunemist, infrastruktuuri väljaehitamist ning tarbijate ja tootjate suhteid. Komisjoni hakkab juhtima Venemaa, mis on tuleval aastal GECFi foorumi korraldaja.

"See samm võib sillutada teed OPECi-laadse kartelli loomisele," ütles Alþeeria energiaminister Chakib Khelil, tuues paralleeli varsti poolsada aasta maailma naftaturgu valitsenud organisatsiooniga. "Selleks kulub palju aega," ütles Khelil.

Gaasi Eksportivate Riikide Foorum loodi aastal 2001 ning seni pole seda peetud enamaks kui jututoaks. Väljavaated teha sellest midagi kaalukamat tekkisid uuesti tänavu jaanuaris, kui Iraani usujuht ajatolla Ali Khamenei pakkus Venemaale välja gaasikartelli loomise idee.

Koos Venezuelaga, mis on Lõuna-Ameerikas Argentina ja Boliiviaga juba kohaliku gaasikartelli moodustanud, on Iraan idee üks tulisemaid eestvedajaid.

Maailma suurim gaasitootja Venemaa seevastu saadab vastakaid signaale. Kataris Venemaad esindanud energiaminister Viktor Hristenko kinnitas, et mingile kartellileppele Venemaa alla ei kirjuta. Samas tõdes president Vladimir Putin veebruaris, et OPECi-laadse kartelli idee gaasiturul on huvitav ja kaalumist väärt.

Ka Gazpromi suhtumine on soosiv. "Globaalne turg eeldab rohkem koostööd hinnakujunduses," ütles eile Dohas Gazpromi juht Aleksei Miller, kelle sõnul on eesmärgiks "ennustatavad, stabiilsed ja läbipaistvad hinnad". Miller möönis, et kõne all oli ka kartelli loomine.

Kartelli loomine teeks murelikuks gaasi importijad eesotsas Euroopa Liiduga, mille sõltuvus Venemaa ja Põhja-Aafrika gaasist kasvab - Põhjamere maardlad ammenduvad ja tarbimine suureneb. ELi kahe suurima tarnija Venemaa ja Alþeeria tihenevast koostööst kardetakse näiteks, et riigid hakkavad koordineerima investeeringute tempot ja sellega hindu Euroopa tarbijaile. Kahe peale annavad Venemaa ja Alþeeria 35% ELi gaasitarbest. Samuti nurjab tootjariikide tihenev koostöö ELi püüded oma energiaallikaid mitmekesistada.

ELi energiavolinik Andris Piebalgs möönis läinud kuul, et ei saa kartelli sündi välistada. Vastukäiguna ähvardas ta Euroopas eelisarendada tuumaenergeetikat ja puhta söekütte tehnoloogiat.

Et aga gaasiturg on naftaturust väga erinev, pole kartelli niipea karta. Ekspertide hinnangul mitte enne, kui tankeritega transporditava vedelgaasi osakaal pole turul kasvanud vähemalt 50%le. Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmeil veetakse praegu tankeritega 23% gaasist. Lõviosa transpordist kulgeb läbi torujuhtmete ning tarnijad ja tarbijad on seotud pikaajaliste lepingutega, mis jätavad kartellikoostööks vähe ruumi.

Gaasi eksportivate riikide foorumil osalejate arvele langeb praegu 42% maailma gaasitoodangust, OPECi riigid toodavad võrdluseks 43% maailma naftast. Samas katab nende riikide gaasieksport vaid 14% maailma tarbest, OPECi riikide eksport aga moodustab 30% maailmas tarbitavast naftast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing