Mitte pommi tiksumine, vaid pehme maandumine

Mart Sõrg 19. aprill 2007, 00:00

Kas pankade lõtv laenukäitumine ennustab peatset kriisi või kujutas Äripäev olukorda liiga mustades toonides?

Olukord ei ole minu meelest nii halb, kui Äripäev kujutas. Laenude kergekäeline väljastamine on pigem erandlik. Praegu on pangad palju nõudlikumad ja jälgivad järjest hoolsamini oma laenuklientide maksevõimet. Arvan, et olukord on kontrolli all. Pankade juhid on kohtunud Eesti Panga juhtidega ja arutanud toimuvat põhjalikult, edaspidi on kavas selliseid töökoosolekuid sagedamini pidada.

Pommi tiksumiseks ehk kriisieelseks ei loeks ma olukorda aga küll mitte, sest kõik prognoosid näitavad, et tuleb "pehme maandumine" - kiire kasv asendub aeglasema, stabiilsema kasvuga. Selliste arengute korral tavaliselt kinnisvarakriisi ei teki.

Üksikuid halbu laene tuleb ikka ette, ka parima majanduskonjunktuuri ajal. Hapuks minna võivate laenude protsent jääb ka nüüd madalaks. Kui halvad laenud ulatuksid viie protsendini, oleks meil põhjust muretseda - see ennustaks võimalikku kriisi.

Kindlust lisab seegi, et Eesti laenuportfell on parem kui paljudel teistel riikidel. Ehkki üksikuid erandeid leidub alati, mõtlevad ka kliendid enne põhjalikult, kui pangast laenu küsima lähevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing