Kui Eesti Energia juhtkond lõpetab oma
oodatava otsusega põlevkivielektri tuleviku kohta uute katelde ehituse, võib see
sundida Eestit elektrit sisse ostma, see aga tähendab tarbijale suuri
hinnakõikumisi.
Aastaks 2013 kaob Eestis energiamonopol, mis toob kaasa karmi konkurentsi. Ida-Viru energeetikute toodangul tuleb sel juhul hakata konkureerima Skandinaavia hüdrojaamade, tuumakatelde, aga ka odava Vene elektriga. Viimase teevad odavaks leebemad keskkonnanõuded – ei mingeid heitmekvoote, kirjutas Postimees.
«Soome söejaamas toodetud elektri megavatt-tund on 15 eurot kallim Venemaal toodetust ainuüksi selle pärast, et elektrijaam asub euroliidus,» kommenteeris Eesti Energia energiakaubanduse direktor Jaanus Arukaevu.
Otsust vananevate katelde asemele uued ehitada on oodatud juba paar aastat, aga seda pole tulnud. Üks anonüümsust palunud ekspert arvas, et Eesti Energia ei suuda otsustada ja lükkab pelgalt sisemise ebakindluse pärast otsust aina edasi.
Tekkival tohutul turul näeb Arukaevu aga võimalust osta elektrit, mille hind on põlevkivijaamade omast odavam. Meie uued jaamad ei suudaks sellega konkureerida.
See viimane pole veel lõplik seisukoht, aga nii Arukaevu kui ka Eesti Energia juhatuse liige Tiit Nigul tunnistavad, et uute põlevkiviplokkide ehitusest võib firma loobuda. «Igatahes peavad uued tootmisüksused olema konkurentsivõimelised ja toime tulema hoopis suurema turu tingimustes,» kommenteeris Nigul.
See oleks suur muudatus kogu riigi energiapoliitikas. Seni on nii valitsuses kui riigikogus heakskiidu saanud dokumendid seadnud eesmärgiks, et toodame kodumaal nii palju, kui ise tarbime.