Venemaa teine pank nüüdsest börsil

Tarvo Vaarmets 14. mai 2007, 00:00

Aktsia hinnati märkimisvahemiku ülemisse äärde, mis määras panga turuväärtuseks 35,5 miljardit dollarit. Seda on rohkem kui näiteks prantslaste Natixisel või sakslaste Commerzbankil. Riigi omanduses olevale VTB-le kuulub umbes kümnendik Venemaa pankade varadest.

Venemaa ettevõtete ja eraisikute laenuvaimustus teeb üha uusi rekordeid. Tänu üheksa aastat kestnud kiirele majandustõusule kasvanud sissetulekute toel tahetakse osta uusi seadmeid, autosid ja kodusid. UBSi ja Deutsche Banki prognooside kohaselt paisub Venemaa laenuturg kuni 2010. aastani keskmiselt rohkem kui 30% aastas.

Rahvaarvult maailmas seitsmendat kohta hoidvate idanaabrite praegune laenumaht moodustab veidi alla kümnendiku sisemajanduse kogutoodangust. Seda on isegi poole vähem kui Poolas või Ungaris.

"Inimesed tahavad Venemaa makromajanduslikust eduloost osa saada ja pangad on selleks parim võimalus," selgitas VTB aktsiaid märkinud Pharos Financial Groupi fondijuht Kevin Dougherty uudisteagentuurile Bloomberg. "VTB aktsiad pakuvad head alternatiivi Sberbankile," rääkis ta.

Veebruari lõpus Äripäevale antud kommentaaris ütles Suprema investeeringute juhtimise osakonna strateeg Peeter Koppel, et Sberbanki aktsia on sisuliselt ainuke likviidne ja kvaliteetne Venemaa pangaaktsia. VTB tulemisega on selliseid aktsiaid nüüdseks siis kaks.

Bloombergi andmetel seisid venelased emissioonist osa saamiseks aktsiate märkimise viimasel päeval viis tundi rublasid täis topitud spordikottidega VTB pangakontorite juures järjekorras. Lõpuks sai aktsiaid endale üle 131 000 jaeinvestori, mis tähistab ka VTB teatel edukaimat Venemaal korraldatud esmast aktsiate pakkumist jaeinvestoritele. VTB emissioon jääb alla vaid eelmisel aastal toimunud 10,6 miljardi dollarilisele riigile kuuluva naftaettevõtte Rosnefti IPO-le. Venemaa suuruselt teise panga noteerimine Londonis on esmakordne idanaabrite pangaaktsiate viimine välisbörsidele.

Moskvas kaubeldavad Sberbanki aktsiad on viimase poole aastaga oma väärtusele lisanud 65%, mis teeb Venemaa suurima panga turuväärtuseks 86 miljardit dollarit. Kas VTB suurema venna edulugu kordab, näitab tulevik, aga algus on East Capitali partneri ja fondijuhi Aivaras Abromaviciuse sõnul igal juhul hea.

"VTB aktsiad on atraktiivsel hinnatasemel," arvas Abromavicius IPO hinna kohta. Abromavicius on vähendanud osalust Venemaa gaasi- ja naftaettevõtetes ning keskendunud rohkem sisetarbimisest kasu lõikavatele ettevõtetele. Viimased kasvavad fondijuhi sõnul kiiremini.

Eelmisel aastal suutis VTB oma puhaskasumi enam kui kahekordistada, teenides uueks rekordiks 1,18 miljardit dollarit. Varade väärtus hüppas aga 36,7 miljardilt 52,4 miljardi dollarini. Kusjuures Deutsche Banki ennustuse kohaselt võib 2011. aasta lõpuks panga bilansimaht küündida juba 248 miljardi dollarini.

Koos VTBga on Venemaa ettevõtted aktsiate esmasel pakkumisel müünud juba 16,7 miljardi dollari eest väärtpabereid.

Emissioonis 10,56 dollariga müüdud VTB aktsia tõusis esimese päeva lõpuks Londoni börsil 11,35 dollarini ehk 7,5%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing