Faktooring võimaldab firma raharinglust kiirendada

Signe Rähesoo 23. mai 2007, 00:00

Sisuliselt on tegemist teenusega, millega pangad võimaldavad muuta kuni 90% ettevõtte esitatud arvete summast avanssmaksena rahaks kohe, kui ettevõte on kauba teele läkitanud ning arve pangale loovutanud.

Nii on faktooring kiire ja paindlik võimalus täiendava käibekapitali hankimiseks, mis ei nõua ettevõttelt üldjuhul mingisuguseid lisatagatisi peale arvete. Seejuures sobivad faktoorimiseks nii sisemaise- kui ka eksportkäibe alusel esitatud arved.

Ettevõtetel omakorda on faktooringu toel võimalik pakkuda oma ostjatele paindlikumaid maksetingimusi ning suurendada seeläbi ettevõtte konkurentsivõimet.

Sel moel saab arveid finantseerida pärast vastava lepingu sõlmimist pangaga ning kohustusliku loovutusmärke kandmist arvele. Seeläbi tekib ostjal kohustus tasuda nimetatud arve pangale ja mitte enam ettevõttele.

Faktooring hõlmab lisaks finantseerimisele ka muid teenuseid, nagu arvete haldamine, maksete kohaldamine, ostjate krediidiväärtuse hindamine, nende finantsseisu jälgimine, krediidikindlustuse pakkumine, maandamaks ostjate maksejõuetuks muutumisest tulenevaid riske jne.

Faktooringutaotluse esitamisest krediidiasutusele kuni krediidiotsuseni läheb sõltuvalt taotletava limiidi suurusest aega nädalast kolme nädalani. Üldjuhul sõlmitakse leping tähtajatuna või pikkusega üks aasta.

Kui üldiselt on faktooring üha populaarsemaks muutuv paindlik finantsinstrument, siis on ka terve hulk juhtumeid, mil faktooringuga ei saa pank pakkuda kliendile sobivaid lahendusi. Nii näiteks ei pruugi toode sobida, kui ettevõte alles alustab tegevust, käive on grupisisene, sagedased on ostja ja müüja vahelised tasaarveldused, arveid makstakse osade kaupa, ostjateks on eraisikud vms.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing