Esimest korda inimkonna ajaloos elab rohkem
inimesi linnas kui maal, väidavad North Carolina ja Georgia ülikoolide
teadlased.
Tuginedes ÜRO rahvastikuprognoosile, mille järgi elab 2010. aastal 51,3 protsenti maakera rahvastikust linnades, arvutasid teadlased välja, et just täna, 23. mail on päev, mil linnaelanike arv ületab maaelanike arvu. Tänase seisuga on Maal linnaelanikke 3 303 992 253, maal elab 3 303 866 404 inimest, vahendas Physorg.com.
Kuupäev on täiesti sümboolne ning arvutused teinud teadlased hoiatavad - ei tohi arvata, et linlastel on nüüdsest suurem tähtsus kui maaelanikel, mõlemad toetuvad suuresti teineteisele.
Linnades töödeldakse maal toodetud kaupu, mille lõpptarbijaiks on nii linlased kui maaelanikud. Linnad vajavad maal leiduvaid ressursse - puhast vett ja õhku, toitu, puitu ja maavarasid. Linn ei saa üksi hakkama, maapiirkonnad saavad. Linn jääb alatiseks maast sõltuvaks.
Kuigi linn vajab maad rohkem kui õhku, tundub linna-maa suhe olema ebaõiglane. Vaene ja vähemharitud elanikkond elab USAs maal, eriti lõunaosariikides.
Üle maailma on vaesus maal veelgi hullem - 1,2 miljardit inimest maailmas peab päevas hakkama saama vähem kui dollariga, ehk vähem kui 12 krooniga. Kolmveerand nii vaestest elab maal.
Kui maale jääb vaesus, siis on maal veel üks roll - ta peab vastu võtma linna prügi ning kõik sellega kaasneva: saastunud õhu, mürgitatud põhjavee ning ohtlikud jäätmed.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.